Egy európai parlamenti meghallgatáson az euróövezet pénzügyminisztereit tömörítő eurócsoport elnöki tisztét betöltő Jeroen Dijsselbloem holland pénzügyminiszter kijelentette: Spanyolország, Portugália és Franciaország példája megkérdőjelezi az uniós költségvetési szabályok alkalmazásának kiszámíthatóságát és objektivitását. – Ha a tagállamok úgy érzik, hogy nagyon nehéz megérteni a Bizottság döntéseit, és úgy találják, hogy Brüsszel netán különbséget tesz nagy és kis tagállamok között, akkor nagyon kell aggódnunk. Úgy veszem észre, mintha az eurócsoport ülésein a miniszterek sem találnák egészen rendjén valónak a dolgot – mondta.
A rosszallásra az adott okot, hogy Brüsszel a múlt hónapban felfüggesztette a kötelezettségszegési eljárást Spanyolország és Portugália ellen, amit a költségvetési deficit elszaladása miatt indított. Pierre Moscovici, az Európai Bizottság gazdasági biztosa szerint most nem olyan idők járnak, hogy keménykedni kellene, ezért további egy év haladékot ad a két országnak a hiány célértékre való leszorítására. Tavaly pedig a deficitalakítási szabályokat sorozatosan megsértő Franciaország kapott két év haladékot, csak mert – Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnök indokával élve – ők franciák. Brüsszel Rómával is kivételt tett, amikor a maximális rugalmasságot biztosította a súlyosan eladósodott Olaszországnak az EU fiskális szigorának alkalmazásában.
A spanyol és a portugál eset immár a második volt egy éven belül, hogy az unió végrehajtó testülete inkább meghajolt a politikai realitások előtt, semmint szigorúan megkövetelje az EU túlzott deficitre vonatkozó szabályainak alkalmazását, illetve szankciókkal sújtsa az „ellenszegülőket”. Szakértők szerint a költségvetési szabályok figyelmen kívül hagyása – nevezetesen hogy a deficitet a GDP 3, az államadósságot pedig a 60 százaléka alatt kell tartani – okozta többek között az euróövezet egységét veszélyeztető adósságválságot.