A közösség elleni izgatással és rendbontással vádolt 22 és 73 év közötti kilenc gyanúsítottat a nap folyamán idézték be egy helyi rendőrőrsre, amely előtt mintegy 200 aktivista tüntetett a hatóságok intézkedése ellen.
Benny Tai jogászprofesszor, a vádlottak egyike elmondta, hogy a terhükre rótt bűncselekményeket legfeljebb hét év börtönnel fenyegetik. A további gyanúsítottak között van Tanya Csan, az ellenzéki hongkongi Polgári Párt egyik képviselője, Csan Kin-man szociológia professzor, az Occupy Central nevű demokrácia mozgalom társalapítója és Csu Jiu-ming tiszteletes is.
A hatóságok döntése értetlenséget és haragot váltott ki a helyi aktivisták körében, és tovább fokozta a belpolitikai feszültségeket Hongkongban, ahol a Peking által támogatott Carrie Lamot választották kormányzóvá vasárnap. A város első női kormányzója korábban ígéretet tett a társadalmi szakadékok áthidalására.
Lam újságíróknak válaszolva hétfőn elmondta: nem tudott az eljárásokról előzetesen, és nem fog tudni beavatkozni, lévén azokat a hivatalban lévő kormányzó, Leung Csung-jing adminisztrációja rendelte el.
„Világossá tettem, hogy egyesíteni szeretném a társadalmat és áthidalni a bennünket elválasztó árkokat, de mindezeknek a tetteknek nem szabad veszélyeztetni a jogállamiságot Hongkongban, és a független vádemelési eljárást” – mondta a július 1-jén hivatalba lépő Lam.
„Erős üzenet. Carrie Lam azt mondta, hogy egyesíteni szeretné a társadalmat, de az üzenet, amelyet ma kaptunk üldöztetésről szól. Nem tudom, hogyan lehetne helyrehozni a társadalmi töréseket” – mondta Csan Kin-man.
A hongkongi rendőrség a 2014-es tüntetésekkel összefüggésben 2017 januárjáig több mint 1000 embert vett őrizetbe, és 216 ellen indítottak eljárást.
A hétmillió lakosú, különleges kínai közigazgatási státust élvező városállam az „egy ország, két rendszer” elve alapján egyfajta autonómiát élvez azóta, hogy 1997-ben a brit gyarmati uralom alól visszakerült Kínához. Sok hongkonginak azonban nem tetszik, hogy Peking az utóbbi években „rövidebbre fogta a gyeplőt”, és többször megpróbálta növelni befolyását.
Három évvel ezelőtt „esernyős forradalomnak” elnevezett tiltakozási hullám kezdődött ez ellen, a demokráciapárti tüntetők hetekre megbénították a kikötőváros egyes részeit.