Európa déli szomszédságában egyre nagyobb az instabilitás, figyelmeztetett Szijjártó Péter, hozzátéve, hogy a balkáni útvonalon is vannak nyugtalanító jelek. A magyar külgazdasági és külügyminiszter az EU-tagországok külügyminisztereinek tegnapi találkozóján közölte: mind a balkáni, mind a déli szomszédság instabilitása azt erősíti meg, hogy szükség van a határvédelemre vonatkozó nemzeti intézkedésekre az újabb jelentős bevándorlási nyomás elkerülése érdekében.
– A határvédelemre vonatkozó nemzeti intézkedések jelentősége egyre inkább növekedni fog – szögezte le.
A magyar külügyek vezetője Luxemburgban közölte: Európa déli szomszédságában egyre nagyobb az instabilitás, egyre több és súlyosbodó válság üti fel a fejét, amelyek rendezésével kapcsolatban az EU és a nemzetközi közösség erőfeszítéseinek dacára áttörő sikerről nem lehet beszámolni.
Számadatokkal is alátámasztotta érveit, kiemelve: Szíriában 13,5 millió, Jemenben 21,2 millió ember él humanitárius segélyre szorulva, Líbiában pedig az áthaladó tömeges migráció miatt alakult ki egyre súlyosbodó szociális és gazdasági feszültség.
A miniszter szerint az EU-nak megállapodást kell kötnie a líbiai vezetéssel arról, hogy megvédje saját határait és erősítse meg a parti őrsége működését annak érdekében, hogy bevándorlók tízezrei ne hagyhassák el az országot, vállalva a tengeri átkelés veszélyeit.
Szijjártó a balkáni útvonalon tapasztalható jelekről elmondta: Macedóniában a külső beavatkozásnak köszönhetően instabil helyzet jött létre, amely hátráltatja azt, hogy az országnak döntéshozatallal bíró kormánya legyen.
Hozzátette: június végén lejár a határ menti területek válsághelyzetére vonatkozó macedón döntés, ami azt jelenti, hogy a politikai stabilizáció hiányában nem lehet meghosszabbítani a hadsereg részvételét a határőrizetben.