Angela Merkel önmagát biztató szlogenje, a „wir schaffen das” (meg tudjuk csinálni) egyre több ellenzőt mozgósít. A pártján (CDU) belüli ellenzők és a koalíciós partner szociáldemokraták (SPD) több képviselője után az eddig hű társnak számító, de egyre határozottabban a bevándorlás megfékezése mellett érvelő Horst Seehofer bajor miniszterelnök is a sarkára állt és kijelentette: elég volt.
A legnagyobb részben Ausztriából beözönlő migránsáradatot úgy kívánja megfékezni, hogy a határról visszafordítana mindenkit, aki nem valószínű, hogy menekültstátust kap. Mivel azonban a határvédelem nem tartományi, hanem szövetségi kompetencia – tehát Németország belügyminisztériuma alá van rendelve –, München Berlintől vár azonnali intézkedést. Ha nem kapja meg, Horst Seehofer feljelenti a kormányt az alkotmánybíróságon hivatali kötelességszegés miatt, mivel tétlenségével a tartományok önálló cselekvőképességét veszélyezteti. Magyarán: vagy lezárja a külső határokat, vagy átadja ennek lehetőségét tartományi hatáskörbe. Seehofer ismét élesen bírálta Angela Merkel vonalvezetését a menekültválságban. Egyebek között azt mondta, a kapitulációval egyenértékű az a kijelentés, hogy a 3000 kilométeres német határt nem lehet megvédeni.
Az Alternatíva Németországnak (AfD) nevű, egyre népszerűbb jobboldali párt is feljelentést fontolgat, de ők köztörvényes bűncselekmény elkövetéséért Angela Merkelt akarják a vádlottak padjára állítani. Az ok: szeptember elején a kancellár utasítására vízum, regisztráció és papírok nélkül, tehát kontrollálatlanul engedtek német területre több tízezer külföldit. Ez a német törvények szerint embercsempészés. A párt a bevándorlás azonnali leállítását és a már bent lévők által kezdeményezett családegyesítés megszüntetését is határozottan követeli.
A menedékkérők beáramlásának korlátozását követeli az SPD két meghatározó vezetője, Sigmar Gabriel pártelnök, alkancellár és Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter is. A két politikus a Der Spiegel című hírmagazin következő számában megjelenő vendégkommentárjában kiemeli, hogy Németország nem tud minden évben több mint egymillió menekültet befogadni és integrálni. Ezért a lakosság „példa nélküli segítőkészsége” ellenére gondoskodni kell arról, hogy ismét csökkenjen az országba érkező menedékkérők száma. Az alkancellár és a külügyminiszter első alkalommal veti fel nyilvánosan, hogy korlátozni kell a menedékkérők számát. Mint az MTI emlékeztet, a szociáldemokraták nehéz helyzetbe kerültek a menekültválság miatt, mert a tizenhat tartomány közül kilencet SPD-s vezetésű kormány irányít, a menedékkérők és menekültek elhelyezése és ellátása pedig elsősorban a tartományok feladata.
A legdurvább pofon azonban az emberektől, Németország polgárai részéről érte a kancellárt: a legnagyobb példányszámú – ráadásul liberális – újság, a Bild közvélemény-kutatása szerint a több százezer megkérdezett olvasójuk mindössze 14 százaléka állt Angela Merkel mellé. A bajor miniszterelnökkel – aki egyébként határozottan kiállt Orbán Viktor miniszterelnök mellett és megköszönte a magyarok migránsözönnel szembeni erőfeszítéseit – történő összehasonlításban utóbbi „kiütéssel” győzött. A megkérdezettek 86 százaléka Seehofer radikálisabb elképzeléseit támogatta.
Német szakértők megjegyzik, a világ legbefolyásosabb női politikusa saját utódok híján az afrikai családokban szokásos 5-10 gyerek iránt táplált érzelmi indíttatásból komoly hibát vétett, és bár már látja ennek a kurzusnak a tarthatatlanságát, muszáj kitartania mellette. Nem visszakozhat, mivel az legnagyobb erényét, a kiszámítható, stabilan politizáló kancellár tíz év alatt kiharcolt imázsát rendítené meg. Megpróbál tehát lavírozni, az irány marad, csak végrehajtási módosítások próbálják a lehetetlent megoldható színűvé átfesteni. Legutóbb azt nyilatkozta, hogy „azokat, akik terror, erőszak, háború elől menekülnek, Németország továbbra is szívesen fogadja”.
Közben Thomas de Maiziere belügyminiszter bejelentette, míg 2014-ben 300 alkalommal követtek el bevándorlók sérelmére bűncselekményt (ebből 36 esetben menedékszállásokat gyújtottak fel), idén már októberig 490 hasonló eset történt. Az elkövetők nagy része büntetlen előéletű. A miniszter szégyenteljesnek nevezte az egyre gyakoribb gyűlölködő megnyilvánulásokat és uszító internetes bejegyzéseket, amelyek ellen „harcolni kíván”. Német kommentátorok megjegyzik, ez a harc egyre keservesebb lesz, mivel nagyon sokan megtapasztalták már, mit jelent a más kultúrákból származó bevándorlók beilleszkedési képtelensége.
A jelenségről egy nemrég megjelent népszerű könyv is tanúskodik. Egy fiatal rendőrnő – maga is bevándorló, görög felmenőkkel – könyvet írt mindennapjairól és megpróbáltatásairól. „Tizenkét éve csinálom, szeretem a hivatásomat, de egyre elviselhetetlenebb a helyzet ott, ahol bevándorlók leszármazottai, főleg muszlim közösségek élnek. Általános a német alaptörvény és az emberi jogok semmibevétele, miközben belterjes párhuzamos társadalmi struktúrák alakulnak ki, az integrációs szándék pedig eltűnik” – írja. A Németország kék fényben – Egy rendőrnő segélykiáltása című 220 oldalas műben a szerző a tehetetlen politikai elit mellett támadja azokat is, akik egyből iszlamofóbiát és idegengyűlöletet kiáltanak, ha valaki bírálni merészeli a multikulturális társadalmat.