A cseh miniszterelnök elleni tüntetés zavarta meg a Csehszlovákia szovjet megszállásának 50. évfordulója alkalmából tegnap délelőtt, Prágában megtartott központi megemlékezést – jelentette az MTI.
A Szovjetunió vezette Varsói Szerződés öt tagállamának – a Szovjetunió mellett Bulgária, Lengyelország, NDK és Magyarország – hadseregei 1968. augusztus 21-én rohanták le Csehszlovákiát, hogy véget vessenek a prágai tavaszként ismert politikai és gazdasági reformfolyamatnak, amelyet Moszkva a korabeli szocialista tábor számára veszélyesnek minősített.

A cserkészmozgalom tagjai az egykori csehszlovák rádió épülete előtt rendezett ünnepségen
Fotó: MTI
A bevonuló katonaság és a csehszlovák lakosság között számos helyen összetűzésekre került sor. A legvéresebb konfliktus a korabeli Csehszlovák Rádió prágai épületénél játszódott le, ahol 17 civil személy vesztette életét. A megszállást követő hetekben a legújabb kutatások szerint összesen 137 csehszlovák állampolgár halt meg.
– Az eseményekről akkor szabadon tájékoztató rádió a lakossági ellenállás jelképe lett – jelentette ki Andrej Babis miniszterelnök, akinek beszédét a téren gyakorlatilag nem lehetett hallani.
A néhány száz résztvevő jelentős része ugyanis a kormányfő beszéde alatt zajongott, fütyült, piros lapot mutatott fel, és Babis elleni jelszavakat skandált. Babis hangsúlyozta, Csehországban ma nincs veszélyben a demokrácia, mindenki szabadon írhat, beszélhet, alakíthat vagy választhat pártot.
A cseh közvélemény egy része szemére veti Babisnak, hogy a múltban állítólag együttműködött a kommunista állambiztonsággal, és a közelmúltban visszaélt az európai uniós támogatásokkal, amiért jelenleg büntetőeljárás folyik ellene. Babis a vádakat tagadja, s azt állítja, hogy politikai támadásokról van szó.
Szlovákiában is különféle megemlékezéseket tartottak az 1968. augusztusi eseményekkel kapcsolatban. – Csehszlovákia megszállása elfogadhatatlan agresszív aktus volt – áll a szlovák külügyminisztérium tegnap kiadott nyilatkozatában.
Peter Pellegrini szlovák kormányfő szerint 1968 augusztusának drámai eseményei egy kis ország történelméről szólnak, amely megpróbált ellenszegülni a korabeli geopolitikai helyzet szabályainak, saját elképzelései szerint szeretett volna egy szabad és szociálisan igazságos társadalmat kialakítani.