„A jelenlegi körülmények között nem vagyok abban a helyzetben, hogy biztosítani tudjam annak a hadseregmodellnek a fenntarthatóságát, amelyben hiszek Franciaország és a franciák védelmének szavatolása érdekében, s hogy támogassam hazám ambícióit” – indokolta meg lemondását Pierre de Villiers, aki percekkel a védelmi tanács tegnapi ülése előtt jelentette be távozását. A francia V. köztársaság történetében példátlan, hogy a vezérkar főnöke lemondjon tisztségéről.
A sajtó már napokkal korábban De Villiers távozásáról cikkezett, hiszen a hadügyekben meglehetősen tapasztalt szakember nyilvánosan összerúgta a port Emmanuel Macron elnökkel. Az indulatok azután szabadultak el, hogy Macron a védelmi tárca költségvetésének 850 millió eurós megkurtítását helyezte kilátásba. Francia sajtóforrások szerint az egykori vezérkari főnök nehezen viselte a „hátbatámadást”, és több alkalommal is rosszallását fejezte ki a kiadáscsökkentés miatt. Macron látványosan igazította helyre a veteránt, a július 14-i nemzeti ünnepet megelőző katonai parádén mondott beszédében, De Villiers kollégái hallatára közölte: ő a főnök, így nincs szükség nyomásgyakorlásra vagy megjegyzésekre.

Fagyos volt a hangulat a katonai parádén
Noha Macronnak hatásköri szempontból igaza van (Franciaország mindenkori elnöke egyben a hadsereg első embere), a hadsereg több tagja is kritikával illeti az ereje teljében lévő politikust. Vincent Desportes egykori tábornok és katonai szakértő a Le Monde hasábjain egyenesen fiatalos autoritarianizmussal vádolta az elnököt, aki szerinte sem a politikában, sem pedig a hadügyekben nem elég jártas az efféle döntések meghozatalához. Macron egyébként az első francia elnök, aki korából adódóan nem vállalt sorkatonaságot, és eddig hadügyi feladatokat sem látott el.
Vele szemben De Villiers otthonosan mozog a katonaságban: korábban a francia csapatokat irányította Koszovóban, a 2014-es évtől pedig olyan műveleteket koordinált, mint a franciák szíriai vagy közép-afrikai köztársaságbeli beavatkozása.