A román média kérdésére kiadott román külügyminisztériumi közlemény az igazságszolgáltatás pártatlanságát hangoztatja, s kijelenti: megkérdőjelezhetetlennek tartja az illetékes testületek döntéseit.
A rövid „ütésváltás” elsődleges apropóját a Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek (RMDSZ) az elmúlt hét végén Marosvásárhelyen tartott ülésén elhangzottak szolgáltatták. A rendezvényen Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke az erdélyi magyar közösség biztonságérzetének megrendüléséről beszélt. Szerinte a korábban kezelhetőnek tartott magyarellenesség új köntösben, felerősödve jelentkezett az utóbbi időben. A közelmúltban kétségkívül megsokasodtak a magyar közösségi ügyekben tett feljelentések, joghelyességi vizsgálatoknak álcázott ellenőrzések. Kelemen szerint immár hivatásos feljelentők keresetei biztosítanak indokot bírósági procedúrákhoz, az esetek túlnyomó többségében pedig a magyar felet elmarasztaló ítéletek születnek. A legjellemzőbb ügyek a szimbólumhasználatok, többnyelvű feliratok, hivatali nyelvhasználat témakörében zajlanak. A romániai magyar közvélemény többsége az Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester ellen indított vizsgálatot is „lefejezési kísérletként” kezeli. Kelemen Hunor szerint azonban nemcsak a háromszéki elöljáró esetére érvényes a megállapítás, miszerint a korrupcióellenes harc jegyében a magyar közösség vezetőit úgy lehetetlenítik el, hogy közben nem bizonyított a korrupció gyanúja.

A román hatóságoknak nem tetszenek a székely jelképek sem
Mint ismeretes, a legnagyobb bizalmi indexű romániai intézmény, az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) tavaly óta több székelyföldi település vezetője ellen is bűnvádi eljárást indított. Ezek nyomán Mezei Jánost, Gyergyószentmiklós polgármesterét, valamint Antal Árpádot felfüggesztették a hivatalából, míg Csíkszereda elöljárója, Ráduly Róbert a vádemelést követően lemondott polgármesteri tisztségéről. Mezei máris bejelentette, hogy nem indul az idén esedékes önkormányzati választáson, Antal egyelőre nem döntött. Sokan ebbe a sorba illesztik a Legfelsőbb Bíróság néhány nappal ezelőtt hozott jogerős ítéletét is. A döntés megerősítette azt a korábbi határozatot, amely a román államfőnek a romániai forradalomban játszott szerepe okán Tőkés Lászlónak 2009-ben odaítélt Románia Csillaga kitüntetés visszavonását javasolja az államfőnek. A kezdeményező a korábbi kormányfő, Victor Ponta volt, aki azt követően indítványozta a kitüntetés visszavonását, hogy a 2013-as tusványosi beszédében Tőkés felvetette, hogy Magyarországnak „védhatalmi” szerepet kellene vállalnia Erdély érdekében.