Az olasz kormányt alkotó Öt Csillag Mozgalom és a jobboldali Liga megállapodott arról, hogy a következő három év költségvetési deficitje a bruttó hazai termék (GDP) 2,4 százaléka lesz, miközben megállapítják a munkanélküliek és a legszegényebb réteg alapjövedelmét – írja a BBC és a CNN.
A késő estébe nyúló kabinetülés után Luigi Di Maio, az Öt Csillag Mozgalom vezetője és társminiszterelnök-helyettes a kormányfői rezidencia, a Palazzo Chigi erkélyéről jelentette be híveinek: „Ez történelmi nap, ma megváltoztattuk Olaszországot.
Az állam – első alkalommal – az állampolgárok mellé állt.” Giuseppe Conte kormányfő is üdvözölte a megállapodást: „A változások kormánya új irányt szab az egész országnak. Jót teszünk Olaszországgal és az olaszokkal.”

Fotó: Reuters
A döntést ugyanakkor Giovanni Tria technokrata pénzügyminiszter, eredetileg független közgazdász (képünkön) személyes vereségként értékelte, mivel – bár a deficit mértéke nem lépi túl az Európai Unió által megszabott háromszázalékos plafont – 1,6 százalékos hiányt tartott volna elfogadhatónak annak érdekében, hogy a 2300 milliárd eurós, a GDP 131 százalékára rúgó olasz államadósság ne hízzon még tovább. (Ennél magasabb számot – 179 százalékot – csak Görögország mutat fel Európában.) Ez már azért sem fog sikerülni, mert a politikai vezetés be akarja tartani választási ígéreteit, és ez még több pénz bevonása nélkül nehezen megy.
Pierre Moscovici, az EU gazdasági biztosa erős kritikával illette a döntést, hiszen mielőtt a rendszerellenes pártok hatalomra kerültek volna, a korábbi balközép kormány jövőre 1,6 százalékos hiányt, 2020-ra pedig egyensúlyt vizionált. Az új költségvetést október közepén nyújtják be jóváhagyásra mind Brüsszelben, mind az olasz parlamentben.
Moscovici szerint az Európai Bizottság nem érdekelt abban, hogy válság robbanjon ki Olaszországban, de abban sem érdekelt, hogy Róma kinevesse a szabályokat és ne csökkentse veszélyes adósságát. Di Maio pedig tegnap újságírók előtt kijelentette, kormánya nem akar harcolni az Európai Unióval. – A párbeszéd csak most kezdődik az EU-val és a nagy magánbefektetőkkel, így nem keressük a bajt – tette hozzá.
Matteo Salvini belügyminiszter, a másik miniszterelnök-helyettes, a Liga vezetője ugyanakkor nem érti, hogy az unió miért kötné gúzsba Olaszországot, amikor létfontosságú reformokat kell végrehajtania.
Az adósságmérséklés különben is visszafogná Itália növekedési potenciálját, mivel ezt éppen a növekvő kiadások hivatottak beindítani. Az olasz jegybank szerint a GDP jövőre egy százalékkal nő, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pedig 1,1 százalékos emelkedést prognosztizál.
A választási ígéretek között adócsökkentés, új jóléti intézkedések, magasabb nyugdíjak, illetve a nyugdíjkorhatár emelésének elvetése szerepelt. Ezek mind drága programok, egyedül a munkanélküliek és a legalacsonyabb keresetűek havi 780 eurós, garantált minimáljövedelmének a bevezetése tízmilliárd eurót vinne el.
A jelenlegi 23-43 százalékos adókulcsok 15-20 százalékosra csökkentése ötvenmilliárd euróba kerülne, de több mint egymillió dolgozót érintene. Négyszázezer fiatalt pedig a nyugdíjkorhatár csökkentésével juttatnának munkához. Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke viszont aggodalmának adott hangot tegnap, szerinte ugyanis a kormány tervei nem növelik a foglalkoztatást, viszont kockára teszik az olaszok megtakarításait.