A brazil közép-jobb kormány leváltását, és katonai puccsot követeltek. A tiltakozást a politikai elitet behálózó korrupció váltotta ki, amely az állami olajvállalat, a Petrobras körül alakult ki.
Két éve folyik a nyomozás az ügyben, és már több százan kerültek börtönbe, és számos vezető politikus, többek között Michel Temer államfő ellen is eljárás folyik. A 2011 óta kormányzó Dilma Rousseff elnököt a parlament augusztusban felfüggesztette posztjáról, és a helyére kerülő piacpárti Temer új politikai irányt szabott. Egy megszorítócsomagot terjesztett elő, amely húsz évre befagyasztaná az állam szociális kiadásait, és többek között 30 százalékkal csökkentené az állami dolgozók fizetését.

Három órán át megszállva tartották az üléstermet
A nyári olimpia rendesen megviselte Rio de Janeiro költségvetését, az állami dolgozók késve kapták meg a fizetésüket, ha egyáltalán megkapták. Idén júniusban, mindössze 50 nappal az olimpia előtt hirdettek pénzügyi vészhelyzetet. A brazil kormány múlt héten befagyasztotta Rio számláit, amíg az nem fizeti ki a 42 millió dollárnak megfelelő összegű tartozását. Akkor több ezren vonultak utcára, a demonstrálókat a rendőrség könnygázzal és paprikaspray-vel oszlatta fel. A helyzet azóta nem javult.
A mostani demonstráció egyébként jóval kisebb volt, mint amilyenek az utóbbi években zajlottak Brazíliában. A gazdasági válság és az olajárak esése megviselte a dél-amerikai országot, amely nemzetközi bankoktól vett fel kölcsönöket, a későbbi olajbevételeket nyújtva garanciának. A tüntetők nagy része a munkáspárti politikusokat követeli vissza, akik a szociális kiadások növelésével nagy népszerűségre tettek szert.