Összesen nyolc személyt vettek őrizetbe a londoni és birminghami terrorellenes razziák során, közölte csütörtökön a Scotland Yard. A brit hatóságok már csütörtökön a szigetország feltételezett iszlamistáinak a nyomába eredtek, így jutottak el a birminghami Hagley Roadon található épülethez, ahol átfogó házkutatást tartottak. Brit sajtóinformációk szerint az is elképzelhető, hogy a londoni merénylő az iparváros lakosa. A feltételezést erősíti, hogy a támadáshoz használt gépjárművet a Birminghamtől mindössze tíz kilométerre fekvő Solihullban kölcsönözték.
„Ki gondolta volna, hogy Birminghamben terroristák lehetnek!”; „Aligha meglepő, szerintem nyüzsögnek a városban”; „Alig várom, hogy vidékre költözhessek.” Néhány komment, amelyet a birminghami lakosok a helyi razziákat követően a Birmingham Updates hírportál hivatalos Facebook-oldalára zúdítottak. Az Egyesült Királyság második legnépesebb városa korábban is címlapokra került az ott élő potenciális dzsihadisták miatt. Emlékezetes, hogy az európai no-go zónák körül kialakult vita kapcsán a legtöbben Birminghamet emlegették a szigetország muszlimok által dominált és veszélyes területeként.

Házkutatásra érkező rendőrök
A Gatestone Institute kutatóintézet korábban részletesen foglalkozott a britek potenciális integrációs problémájával, és arra a következtetésre jutott, hogy az Egyesült Királyságban egyes területekről egyszerűen elvándorol a fehér brit lakosság, a helyükre pedig bevándorlók költöznek. Az amerikai agytröszt kutatásában itt jött a képbe Birmingham, hiszen az iparváros etnikai összetétele meglehetősen sokat változott az évek alatt. 2006-ban még 65 százalék volt az itt élő fehér britek aránya, 2027-re ezt már csak 48 százalékra jósolják. Ezzel párhuzamosan érdemes a pakisztáni muszlim bevándorlókat példaként hozni: a 2006-os 13 százalékhoz képest 2027-re 48 százalék lesz az arányuk a birminghami népességen belül.
A lassú lakosságcsere természetesen nem feltétlenül jár kéz a kézben az iszlám térnyerésével, az utóbbi években mégis számos meghökkentő incidens történt a nagyvárosban. Talán a legnagyobb sajtóvisszhangot a trójai faló néven emlegetett botrány kapta, amelynek lényege, hogy a helyi szalafisták át akarták venni az ellenőrzést a birminghami oktatási intézmények felett. A londoni kormány nyomozást rendelt el az ügyben, amely megerősítette: Birminghamben számos közszereplő és tanár is szélsőséges nézeteket terjeszt. – Egyértelmű bizonyítékunk van rá, hogy rá akarják venni a fiatalokat a szélsőséges iszlám nézetek átvételére – fogalmazott Peter Clarke, a Scotland Yard korábbi terrorellenes műveleti parancsnoka.
Egyelőre kérdéses, hogy a londoni terrorcselekménnyel kapcsolatban elrendelt nyomozás megerősíti-e a birminghami dzsihadisták létezését, mindenesetre árulkodó, hogy a Hagley Road egy része lapzártánkig le volt zárva. Sajtóinformációk szerint csütörtökön késő délután a rendőrök a nyugat-birminghami Winson Green és a délkeleti Hall Green negyedekbe is kivonultak.