Továbbra sem körvonalazódik megoldás a több mint két hónapja tartó olasz politikai válságra: a meghatározó erők nem tudtak koalíciós kormányt alakítani, ugyanakkor azt is elutasítják, amit Sergio Mattarella államfő hétfőn javasolt: egy szakértői kormány támogatását az év végéig. Tegnapra a törésvonalak már a jobbközép pártszövetségen belül is megmutatkoztak.
A korábban Északi Ligaként ismert, de országosan is kampányoló Liga – a március 4-i választásokon legtöbb szavazatot szerző tömörülés vezető ereje – szövetségese, a Silvio Berlusconi volt kormányfő vezette Hajrá Olaszország! (FI) értésére adta, hogy amennyiben utóbbi kiáll a szakértői kormány mellett, akkor vége a szövetségüknek.
A FI viszont azt válaszolta, nem kérhetik tőlük, hogy a Liga és a választásokon önálló pártként első helyen végzett, elitellenes Öt Csillag Mozgalom (M5S) kormányához asszisztáljanak. A 81 éves Berlusconi nem lehet miniszterelnök, miután egy adócsalási ügyében az ítélet közhivatal viselésétől is eltiltotta.
Elemzők szerint amennyiben a pártok mégsem bólintanak rá egy „semleges” kormányra, hogy legalább majd annak hivatali ideje alatt dűlőre jussanak, legkorábban júliusban, esetleg viszont októberben új választásokra kerülhet sor. Egy friss felmérés szerint 38,5 százalékos támogatottsággal továbbra is a jobbközép szövetség a legerősebb erő, ám azon belül az FI 9,4 százalékra gyengült, míg a Liga 24,4 százalékra erősödött az elmúlt két hónapban, ami felértékeli utóbbi vezetőjét, Matteo Salvini kormányfőjelöltet.
A M5S 32,2, a balközép Demokrata Párt – a korábbi vezető kormányerő – pedig 19 százalékon áll. Sem Salvini, sem pedig az M5S listavezetője, Luigi Di Maio nem támogat egy szakértői kormányt; előbbi azt is értésre adta, nem akarja, hogy Olaszországnak Brüsszelből, Berlinből vagy Párizsból diktáljanak.
– Mattarella akár új választási törvény megalkotását is támogatná, mivel a mostani jogszabály megerősítette a jobbközép, a balközép és az M5S alkotta hárompólusú rendszert, így viszont a kormányalakításnál is nehezebbé vált a kompromisszum megtalálása – mondta tegnap Molnár Anna Olaszország-szakértő az M1 aktuális csatornán.
A pénzpiacok nem örülnek a lehetőségnek, hogy az euróövezet harmadik legnagyobb – és 132 GDP-százalékos államadóssággal, valamint egy törékeny bankrendszerrel terhelt – gazdasága elhúzódó politikai válság elébe néz. Az olasz kötvényhozamok ennek megfelelően emelkedtek tegnap, de az Európai Bizottság azt közölte, nem aggódnak az olasz helyzet miatt.