– Angela Merkel a kancellárságért mond le a pártelnökségről, egész pontosan a hatalma egy részét adja azért, hogy a hatalmát ne veszítse el teljesen – fogalmazott lapunknak Mráz Ágoston Sámuel, azt hangoztatva: a tizennyolc éve betöltött pártelnökség elengedése két szempontból is veszélyes.
Egyrészt Merkel eddig folyamatosan azt hangoztatta, hogy a kormányfői és a pártelnöki hivatal csak együtt tölthető be, így a mostani fordulat tovább csökkentheti megkopott hitelességét. Másrészt egyáltalán nem biztos, hogy áldozata meg tudja nyugtatni a párton és a kormánykoalíción belüli kedélyeket.
A Nézőpont Csoport vezetője kiemelte: átvitt értelemben vérszag van Berlinben, a lemondás révén minden kiszámíthatatlanná vált. Az sem biztos, hogy az SPD benne marad a koalícióban. Merkel mérlege meglehetősen negatív: vasárnap óta az AfD minden tartományi gyűlésben és a Bundestagban képviselve van, a CDU tartósan harminc százalék alá került, a migrációs válság továbbra sem oldódott meg.
– A legvalószínűbb, hogy a kancellár még egy évet maradhat hivatalban, s a kormányciklus félidejében távozik – fogalmazott a szakértő, aki szerint Merkel hivatalosan 2021-ig, tehát a maradék három éven át szeretne kormányfő maradni, de ez több szempontból is nehezen kivitelezhető: a december 2-án megválasztandó új CDU-elnök aligha fogja elviselni, hogy az ő kétéves mandátumát Merkel túlélje.
– A csak kancellárság pedig béna kacsává fogja tenni, hiszen sem a CDU nemrég megválasztott frakcióvezetője, sem a párt megválasztandó elnöke, s így a jövőjüket kereső politikustársai sem fogják már vakon követni utasításait – hangsúlyozta Mráz. Mint mondta, a ciklusközepi kancellárcsere mellett szól az is, hogy így utódja beletanulhat a kormányzásba és hivatalát védve indulhat a következő választáson, már ha Merkel majdani teljes visszavonulása nem előrehozott választásokat okoz.