„Ha történik egy ilyen támadás, az természetesen kudarcot jelent” – ismerte el a miniszterelnök a brüsszeli régió kormányzatát vezető Rudi Vervoorttal közösen tartott brüsszeli sajtóértekezletén.
Mint mondta, ez azonban még nem jelenti azt, hogy országa bukott állam lenne. Hozzátette, hasonló kudarcot jelentettek a 2001. szeptember 11-i terrortámadások az Egyesült Államok számára vagy a 2005-ös londoni metrórobbantások Nagy-Britannia számára.
Charles Michel kijelentette: Belgiumnak soha nem látott tragédiával kellett szembenéznie, de a hatóságok gyors válaszintézkedéseket foganatosítottak a biztonság megerősítésére.
„A támadások előtt is tisztában voltunk a fenyegetettséggel. Kezdeményeztük a biztonsági és a radikalizálódás elleni intézkedések fokozását. Néhány hónap alatt harminc konkrét gyakorlati intézkedést hajtottunk végre” – mondta.
A kormányfő mindazonáltal hangsúlyozta, a hatóságoknak ennél is többet kellett volna tenniük a terrorcselekmények megakadályozása érdekében. Michel szerint ezért fokozni kellene a rendőri erőknek és az ügyészségeknek nyújtott támogatást.
A belga miniszterelnök végül arról is beszámolt, hogy két héttel a két helyszínen elkövetett terrortámadások után Brüsszelben az élet kezd visszatérni a normális kerékvágásba, várhatóan a jövő héten a metróközlekedés is teljesen helyreáll a városban.
A brüsszeli repülőtéren és a metróban végrehajtott március 22-i merényletekben harminckét ember életét vesztette és nagyjából háromszáznegyvenen megsebesültek.