Hivatalosan nem nevezik az amerikai elnök első, a washingtoni kongresszus két háza előtt elmondott felszólalását az unió helyzetét értékelő beszédnek – ellentétben a továbbiakkal –, de Donald Trump debütálását a Capitoliumon óriási érdeklődés kísérte. A szokásoknak megfelelően a főműsoridőben közvetített beszédében az elnök a visszhangok szerint békülékeny hangot ütött meg, s az nélkülözte Trump az elmúlt hetekben-hónapokban megszokott harciasságát, olykor pedig leplezetlen sértődöttségét. – Végre elnöknek is hangzott. Nem ostorozta az álhíreket és nem hencegett azzal, mekkora választási győzelmet aratott – vont mérleget a számos helyi lapot kiadó McClatchy központi szerkesztősége. Hasonlóan értékelt tegnap a Trumppal szemben rendszerint kritikus The Washington Post, a fővárosi „establishment”, a meghatározó körök szócsöve is.
– Hazafutás! – fogalmazott a baseball nyelvén Paul Ryan házelnök, azt érzékelve az amerikai kommentárokban rendre kihagyhatatlan sporthasonlatok egyikével: telitalálatnak tartja az elnök mintegy egyórás felszólalását. Ebben a súgógépről olvasó Donald Trump egységre szólította fel az amerikaiakat az ország gondjainak megoldására. Mint mondta, maga is kész átlépni a pártok közötti választóvonalakat, maga mögött hagyni a triviális harcokat.
De a demokrata párti szenátorok és képviselők lefelé fordított hüvelykujjal fejezték ki nemtetszésüket – ellentétben az éljenző republikánusokkal –, amikor Trump sürgette a kongresszusnál, számolja fel az Obamacare néven ismert egészségbiztosítási reformot. Steve Beshear, Kentucky volt demokrata kormányzója – aki a szokásoknak megfelelően nem a helyszínen, hanem felvételről felelt az elhangzottakra – azt mondta: az elnök megfosztaná az egészségbiztosítástól a dolgozókat. (Más kérdés, érdemes volt-e épp egy visszavonult kentuckyi politikust kiszemelnie Trump ellenzékének: ezt az államot az elnök tavaly óriási fölénnyel nyerte meg.)
A főleg belpolitikát érintő beszédében Trump megismételte programja több alapvetését is: nem szabad ellenőrzés nélkül az országba engedni embereket, újjá kell építeni a haderőt és – ezermilliárd dolláros ráfordítással – az infrastruktúrát, továbbá ha az ország megosztott is, egységesnek bizonyul az olyan gyűlöletbűnökkel szembeni elhatárolódásban, mint a zsidó sírok tömeges megrongálása – St. Louisban és Philadelphiában –, illetve egy indiai férfi meglövése Kansasban. Az elnök egy hónappal ezelőtt kiadott – majd bíróság révén felfüggesztett – beutazási tilalmi rendelete helyett várhatóan a napokban újat a Fehér Ház. Trump kiállt a mexikói határon való falépítés mellett, és ugyan nem ígért amnesztiát a bűncselekményeket el nem követett törvénytelen bevándorlóknak, de értesülések szerint nem akar tömeges kitoloncolást, és hajlik a kompromisszumra.
Trump támogatásáról biztosította a NATO-t, de szavai szerint a szövetségeseknek teljesíteniük kell vállalásaikat.