Újra terítékre került a sajtóban az olasz menekültügyi szigor, miután az ANSA olasz hírügynökségre hivatkozva számos európai forrás arról számolt be, hogy Róma megkezdte a Matteo Salvini nevével fémjelzett bevándorlásügyi reform végrehajtását, így nagyszámú – a friss szabályok által illegálisnak titulált – menedékkérőt máris deportáltak Olaszországból.
A sajtóbeszámolók szerint a dél-olaszországi Isola di Capo Rizzuto település menekültszállójáról eddig huszonnégy migránst lakoltattak ki, a közeljövőben pedig további kétszáz menedékkérő juthat erre a sorsra. A hatóságok a humanitárius okokból adható menekültstátus már szigorított feltételeire hivatkozva fosztották meg olaszországi szállásuktól a bevándorlókat, írta a brit The Independent, azt firtatva: a római biztonsági törvényt pedig nem jellemzi a visszamenőleges hatály, ezért a már védelmet kapott migránsokkal szemben nem lehetett volna fellépni.
Ezt egyébként pár napja Matteo Salvini is megerősítette, és arra tett ígéretet: a Salvini-rendeletként ismert csomagra hivatkozva „egyetlen nőt, gyermeket, beteget sem teszek utcára a menekülttáborokból”.
A múlt héten, tapsvihar közepette megszavazott bevándorlásellenes intézkedéscsomag mindenesetre nemcsak a humanitárius okokból adható menekültstátus jogi fogalmát módosította, hanem kibővítette a biztonságosnak tartott országok listáját, illetve lehetőséget adott az olaszoknak arra, hogy az eddigieknél is szigorúbban lépjenek fel a bűncselekményt elkövető migránsokkal szemben.
Bár a hatékony római menekültpolitikát Európa-szerte tovább vitatják, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a minap egyetértéséről biztosította az olaszokat. A tárcavezető az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet, az EBESZ kétnapos külügyminiszteri tanácskozásán vett részt Milánóban, ahol Lombardia olasz tartomány vezetőjével, Attilio Fontanával is tárgyalt.
Szijjártó a szerdai tanácskozást követően arról beszélt a távirati irodának: a lombardiaiak is pontosan tudják és érzékelik a migrációs probléma súlyát, hiszen 450-500 ezer illegális bevándorló tartózkodik jelenleg az észak-olasz tartomány területén.
– Világossá kellene tenni: az, hogy valaki beszáll az embercsempészek hajójába Afrikában, nem jelenti automatikusan, hogy majd ki is szállhat Európában – hangoztatta a magyar külgazdasági és külügyminiszter, aki elmondása szerint azt is a lombardiai vezető értésére adta, hogy Magyarország egyetért Matteo Salvini meglátásával, miszerint nem kellene senkit sem arra biztatni, hogy az életveszélyt vállalva a tengeri migrációs útvonalon elinduljon Európába.
Az MTI tudósítása szerint egyetértés született arról, hogy a szárazföldi migrációs útvonal lezárása után a tengeri vonalon is elejét kellene venni a migrációs folyamatoknak.