A populista, elitellenes M5S eddig azt mondta, hogy bárkivel kész egyeztetéseket folytatni.
A La7 tévécsatornának adott interjújában Di Maio kiemelte: szívesen tárgyalna a balközép Demokrata Párttal (PD), de kihagyná ebből annak korábbi vezetőjét, Matteo Renzit, valamint a radikális jobboldali Ligával is kész a párbeszédre.
„Kormányszerződés létrehozását javasoljuk a németekéhez hasonlóan” – mondta az M5S-t vezető politikus kedd este. „Ami ebben le van írva, ahhoz tartjuk magunkat, ami pedig nincs, azzal nem foglalkozunk” – tette hozzá.
Di Maio lépése kiélezheti a feszültséget a Liga és a Hajrá Olaszország között, amelyek a jobboldali koalíció tagjaiként megnyerték a március 4-i parlamenti választásokat. Az Öt Csillag Mozgalom a legjelentősebb önálló pártként a második helyen végzett. Egyetlen olasz tömörülésnek sem sikerült azonban megszereznie a sikeres kormányzáshoz szükséges többséget, ami patthelyzetet eredményezett a dél-európai ország belpolitikai életében.
„Abból kell kiindulnunk,hogy a jobbközép koalíció kapta a legtöbb szavazatot” – szögezte le a Ligát vezető Matteo Salvini a Facebookon. „Készek vagyunk párbeszédet folytatni az Öt Csillaggal, de elutasítjuk a vétójogot és a követeléseket.”
„Di Maio hiányos intézményi kultúráról tett tanúbizonyságot, mert Berlusconinak nincs szüksége legitimációra azután, hogy olasz állampolgárok milliói szavaztak rá újra és újra az elmúlt években” – hangsúlyozta az FI képviselője, Maria Stella Gelmini.
Di Maio húzásával a Demokrata Pártot is választás elé állíthatja. A PD Renzi lemondásáig határozottan ellenzett bármiféle egyezkedést az Öt Csillag Mozgalommal.
„Az Öt Csillag vezetőjének ajánlata elfogadhatatlan” – írta a Twitteren Andrea Marcucci, a demokraták szenátusi vezetője.
Sergio Mattarella olasz elnök szerdán kezd hivatalos kormányalakítási egyeztetéseket a pártok vezetőivel, de hetekig eltarthat, míg létrejön az új római kormány. Megegyezés híján Mattarella arra kényszerülhet, hogy új választást írjon ki.