Több mint egy nap telt el a gázolásos és késeléses merénylet óta, mire a brit hatóságok közölték a Westminsternél terrorakciót végrehajtó férfi személyazonosságát. A rendőrség tájékoztatása szerint Khalid Masood ismert volt a hatóságok előtt, de nem a potenciális iszlamista kapcsolatai miatt. Az 52 éves férfi korábban súlyos testi sértés, fegyverbirtoklás és a közrend megsértése miatt állt bíróság előtt. Legutóbb 2003-ban találta szemben magát a rendőrséggel, akkor egy nem megengedett méretű szúrófegyver volt a birtokában.
Szintén napvilágot látott, hogy Masood a délkelet-angliai Kentben született, az utóbbi időszakban pedig a közép-angliai West Midlands térségben élt. Ebben az országrészben található az Egyesült Királyság második legnépesebb városa, Birmingham, ahol a szerdai támadás óta folyamatosan zajlanak a terrorellenes razziák. A hatóságok egyelőre nem közöltek tettestársakra vagy egy potenciális dzsihadista hálózatra vonatkozó információt.
Bár a nyomozás tovább zajlik Masood lehetséges iszlamista kapcsolatai iránt, az Iszlám Állam terrorszervezet csütörtökön magára vállalta a magányos farkas típusú merényletet. A terroristák a már megszokott módon, az Aamák hírügynökségen keresztül közölték: az elkövető az Iszlám Állam katonája volt, aki tettét a koalíció állampolgárai elleni támadásokra szólító felhívásnak eleget téve hajtotta végre.

Az elkövető a szigetországban született, a hatóságok előtt ismert volt. A brit hírszerzés nem jelzett újabb fenyegetést, de készültség van
A csütörtöki nap folyamán az áldozatok személyazonosságára is fény derült. A támadásban a megkéselt rendőrön kívül életét vesztette egy kétgyermekes brit családanya és egy ötvenes éveiben járó amerikai férfi. Mindketten a Westminster hídon történt gázolásos támadásban szereztek halálos sérüléseket. Donald Trump csütörtökön Twitter mikroblogján együttérzését fejezte ki az amerikai áldozat családtagjainak.
A halálos áldozatok száma könnyen növekedhet, hiszen a brit hatóságok esti tájékoztatása szerint heten továbbra is kritikus állapotban vannak. A támadásban összesen 11 ország mintegy negyven állampolgára sérült meg, köztük egy fiatal román pár, francia kisdiákok, illetve dél-koreai és görög turisták. Brit sajtóinformációk szerint a francia tanulók közül ketten is a kritikus állapotú sebesültek között vannak.

A Trafalgar téren is fejet hajtottak az áldozatok előtt
Theresa May brit miniszterelnök már csütörtökön reggel tájékoztatta a londoni alsóházat a nyomozás fejleményeiről és egyúttal leszögezte: nincs olyan hírszerzési értesülés, amely újabb terrortámadás veszélyét jelezné. A konzervatív kormányfő szerint nincs kétség afelől, hogy a támadó a londoni Parlament épületébe akart betörni, mielőtt a bejárattól nem egészen húszméternyire lelőtték. – Csütörtökön egy terrorcselekmény el akarta hallgattatni a demokráciánkat, de ma a megszokott módon itt vagyunk, ugyanúgy, ahogy a múlt és a jövő generációi is tennék. Az üzenetünk egyszerű: nem élünk félelemben, és az elszántságunk sosem inog meg a terrorizmus miatt – hangsúlyozta a londoni alsóház előtt Theresa May.
A brit kormányfőnek Orbán Viktor levelet küldött, amelyben együttérzését fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak. A magyar miniszterelnök biztosította a brit miniszterelnököt, hogy Magyarország ezután is szilárd szövetségese lesz az Egyesült Királyságnak a nemzetközi terrorizmus elleni küzdelemben – írja az MTI.
Csütörtökön kis híján újabb tragédia sújtotta Európát, amikor járókelők közé akart hajtani egy autós az észak-belgiumi Antwerpen egyik belvárosi sétálóutcájában. A terepszínű ruhát viselő észak-afrikai származású férfit még időben megállították, így a lehetséges terrortámadásban senki sem sérült meg. Serge Muyters, az antwerpeni rendőrség vezetője közölte: a francia állampolgárságú, Mohamed R.-ként azonosított férfi autójában a hadsereg helyszínre kiérkező aknamentesítő szolgálata számos lőfegyvert és egy egyelőre ismeretlen folyadékkal teli kannát talált.