Bezárja az amerikai szárazföldi erők iraki központját az Egyesült Államok az Iszlám Állam terrorszervezet elleni háború hivatalos végét követően. Az utóbbi hónapokban már az amerikai csapatok nagy részét áttelepítették Irakból Afganisztánba, ahol az ISIS egyre komolyabban van jelen. Az USA a hétfői döntéssel megerősítette a híreket, miszerint Washington ki akar vonulni a közel-keleti országból.
Az Iszlám Állam elleni nemzetközi koalíció 2014-ben jött létre, és Washington vezetésével 75 ország több ezer katonája vett benne részt. Az iraki kormánynak nemzetközi segítséggel sikerült lerombolni az Iszlám Állam kalifátusát, Haider al-Abádi kormányfő pedig tavaly decemberben bejelentette a terrorszervezet elleni háború végét.
Brett McGurk, a nemzetközi koalíció amerikai küldötte mérföldkőként értékelte a lépést. – Továbbra is elkötelezettek vagyunk Irak mellett. Több mint 3 millió iraki tért haza azokra a területekre, amelyeket az ISIS ellenőrzött korábban. Most a hosszú távú újjáépítés a cél, együttműködünk az iraki kormánnyal és a Világbankkal – emelte ki.
Az amerikai csapatok 2003-ban jelentek meg Irakban, akkor a koalíciós erők Szaddám Huszein elnök megdöntésére indítottak háborút, tömegpusztító fegyverek feltételezett birtoklására hivatkozva. A háború hivatalosan 2010-ben ért véget, ám a polgárháború azt követően is folytatódott.
Az amerikai kivonulással kapcsolatban kérdéseket vet fel, hogy bár a terroristákat sikerült visszaszorítani, a dzsihadista erők jelenleg is gerillatámadásokat hajtanak végre Irakban. Az elmúlt hónapokban a becslések szerint – több tucat civil mellett – a koalíciós fegyveres erők 150-200 tagja vesztette életét ilyen támadások során.