Sall a megbeszéléseket követően kijelentette: az embercsempészet megfékezése „Afrika méltóságának kérdése”. Hozzátette: az afrikai országok kormányainak nem szabad az embercsempészek cinkostársává válniuk, a kontinens fiataljainak pedig saját hazájukban kell lehetőségeket teremteni a boldoguláshoz.
Merkel közölte: bár az embercsempészet elleni fellépés fontos, ugyanakkor meg kell teremteni a jogi kereteket az Európába történő legális belépéshez. A német kancellár leszögezte, hogy célja az gazdasági kilátások javítása, valamint a reformok támogatása az afrikai országokban, hogy így csökkenjen a migrációs nyomás Európán. Hozzátette: munkahelyeket kell teremteni Afrikában.
Merkel a szenegáli elnökkel folytatott megbeszéléseit követően a kelet-afrikai ország civil szervezetinek képviselőivel találkozott, hogy az afrikai fiatalok kilátásait vitassák meg. A német kancellár 11 fős delegációjában számos szakértőt vitt magával afrikai körútjára.
A dpa német hírügynökség szerint Merkel afrikai körútja – melynek során mások mellett Malit, Nigert, Etiópiát és Egyiptomot kereste fel – kulcsfontosságú lehet politikai jövőjének megalapozásában, az Európába irányuló tömeges migráció megfékezésének stratégiája kidolgozásában.
A német kancellár támogatottsága ugyanis csökkent, miután bejelentette: mintegy 900 ezer menekültet és migránst fogad be Németország. A kancellár vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) támogatottsága több mint 70 éves fennállása óta nem volt olyan alacsony, mint jelenleg – írta a dpa.
A német iparvállalatok szövetségének (BDI) elnöke, Stefan Mair szerint a német kancellárnak a Németország és Afrika közötti kereskedelem akadályainak a megszüntetésére kellene összpontosítania, ugyanis „Afrikának egyenjogú gazdasági együttműködésre van szüksége, nem alamizsnára”.
Merkel csütörtökön találkozik Ghana elnökével, pénteken pedig Nigériába utazik tovább, ahol várhatóan Muhammadu Buhari elnökkel és a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közösségének (ECOWAS) vezetőjével, Jean-Claude Brou-val találkozik.