„Még időben vagyunk, hogy megoldjuk az olasz bankok problémáját, amely egyre fenyegetőbbnek tűnik az eurózóna gazdaságára nézve” – mondta Jeroen Dijsselbloem, az eurócsoport vezetője, az eurózóna pénzügyminisztereinek találkozóját követően Brüsszelben.
A pénzügyi piacokon aggódnak, hiszen Olaszország egy újabb adósságválságot okozhat az eurózónában. Az olasz bankrendszerben a nem teljesítő hitelek állománya ugyanis elérte a 360 milliárd eurót, ami rendszerszintű kockázatot jelent az olasz bankszektorra és áttételesen az eurózóna gazdaságára nézve.
Az olasz kormány ezért egy olyan bankmentő akciót fontolgat, ami ellentmond az uniós szabályoknak, és közpénzből finanszírozza a bankszektor megmentését. A pénzügyi válság után hozott EU-szabályozás szerint ugyanis először a bankok befektetőinek kell lenyelniük veszteségeket, mielőtt az állam közbeléphetne. „A szabályok […] egyértelműek és szigorúak” – emelte ki Dijsselbloem holland pénzügyminiszter a találkozót követően.
Az olasz kormányra nagy nyomás helyeződik, hiszen az euroszkeptikus populista 5 Csillag Mozgalom egyre nagyobb teret nyer az olasz politikában. Ha a bankmentés kérdését nem tudja megoldani Matteo Renzi kormányfő, könnyen elveszítheti az októberben esedékes alkotmánymódosításról szóló népszavazást, amely a kormányról való ítéletként is felfogható.

Az ellenzéki mozgalom megszabadulna az uniós fizetőeszköztől
A kormányzó baloldali Demokrata Párt (PD) bukása esetén pedig az ország vezetését ellenzéki mozgalom veheti át, amely referendumot tervez tartani az eurózóna-tagságról. A párt ugyanis az uniós fizetőeszköz helyett visszahozná a lírát és államcsődöt jelentene, hogy kiszabadítsák Olaszországot a német gazdaság szorításából.
A pénzügyminiszterek találkozóján egyébként Spanyolország és Portugália elleni szankciók lehetőségét is megvitatták Brüsszelben: az Ibériai-félsziget országai számára a költségvetési szabályok folyamatos megszegése miatt javasolt büntetést az Európai Bizottság.