A BT határozata – jegyzi meg az AP amerikai hírügynökség – egyértelmű jelzés, amellyel a nemzetközi közösség hitet tesz amellett, hogy az elszegényedett karib-tengeri országban stabilizálódott a politikai helyzet a tavaly novemberi elnökválasztást követően.
A BT által a nap folyamán elfogadott határozat – utolsó alkalommal – hat hónappal hosszabbította meg az ENSZ-misszió (MINUSTAH) megbízatását Haitin október közepéig. Ez idő alatt a világszervezet 2370 fős békefenntartó kontingensét fokozatosan kivonják a szigetország területéről.
A MINUSTAH megszűnése kezdetét jelenti egy újabb hat hónapra tervezett folytatólagos küldetésnek, amelynek feladata 1275 fős rendőri kontingens segítségével a haiti rendőrség kiképzése, valamint a lakosság védelme az erőszakcselekményekkel szemben. A MINUJUSTH nevű jövendő ENSZ-misszió emellett az igazságügyi és bírósági rendszer erősítését szolgálja, illetve jelentéseket és elemzéseket végezve felügyelni fogja az emberi jogok helyzetét Haitin.
Az Egyesült Államok jelenleg azt vizsgálja, hogyan lehetne az ENSZ 16 szerteágazó békefenntartó missziójának költségeit csökkenteni, illetve hatékonyabbá tenni. Nikki Haley amerikai ENSZ-nagykövet kedden kijelentette, hogy a választásoknak köszönhetően Haitin a politikai helyzet megérett egy új és karcsúbb küldetésre.
Az első ENSZ-békefenntartók 2004-ben érkeztek Haitire, hogy segítsenek stabilizálni az országot a Jean-Bertrand Aristide volt elnök elűzését követő káoszban. Ugyanakkor a MINUSTAH-t számos bírálat is érte az elmúlt években. A kéksisakosokat tartják felelősnek a kolera behurcolásáért, e betegségben 2010 óta több mint 9500-an vesztették életüket. Emellett egy kiszivárgott ENSZ-jelentés szerint Srí Lanka-i ENSZ-békefenntartókat azzal gyanúsítanak, hogy több gyermeket rendszeresen megerőszakoltak és szexuálisan kihasználtak Haitin 2004 és 2007 között.