Egy hét alatt csaknem fél százalékkal növekedett a bevándorlásellenes Alternatíva Németországnak (AfD) párt támogatottsága, ez nagyrészt a Chemnitzben történt migránsellenes, illetve antifasiszta zavargásoknak tudható be. A német Bild által ismertetett friss felmérés szerint az AfD ma Németország második legerősebb politikai ereje, és közel 17 százalékos támogatottságot élvez, megelőzve a 16 százalékon álló szociáldemokratákat. A korábban sokat kritizált bevándorlásellenesek támogatottsága a tavalyi Bundestag-választások óta gyakorlatilag folyamatosan emelkedik: akkor a párt a voksok 12,6 százalékát szerezte meg.
Az AfD erőpozíciója ellenére a keresztény uniópártok továbbra is a népszerűségi lista csúcsán állnak: az Angela Merkel kancellár és Horst Seehofer belügyminiszter vezette pártszövetség 28,5 százalékot szerezne, ha most lenne a szövetségi parlamenti választás. A képet kissé árnyalja, hogy a CDU/CSU a nyár elején még 32 százalékos támogatottságot tudhatott magáénak.
A Bild által idézett szakértők szerint az AfD ügyét hosszú távon nem feltétlenül segítik a Chemnitzben történtek, ugyanis a párt a szélsőjobb melegágyaként emlegetett Szászországban nyilvánosan is összefogott a radikális erőkkel. Múlt szombaton például a Pegida (Európai Hazafiak a Nyugat Iszlamizálódása Ellen) mozgalommal együtt szólították utcára a követőiket.
– Így most már világos, hogy az AfD a jogállam ellen uszítók pártja, ami elrettenti majd a konzervatív szavazókat – idézte a távirati iroda a Bildnek nyilatkozó Hajo Funke politológust. Közben a Deutsche Welle úgy érvelt: még túl korai lenne tanulságokat levonni, Chemnitz igazi jelentősége csak jövőre, a szászországi tartományi választások során mutatkozik meg. – A voksolás Németország egészének a jövőjét, illetve különösképp az Angela Merkel által képviselt menekültpolitika sorsát határozhatja meg – írta a hírcsatorna szerzője.

A csaknem egy hétig tartó tüntetéssorozat tovább mélyítette a németországi törésvonalakat
Fotó: MTI/EPA/Jens Schlüter
Szászország harmadik legnépesebb városában úgy tűnik, végre csillapodtak a kedélyek. Hétfő este több tízezren gyűltek össze egy rasszizmusellenes, illetve a szélsőjobboldal tevékenységét bíráló szabadtéri koncerten. Az európai sajtó szerint figyelemre méltó, hogy a tömegrendezvény ezúttal atrocitások nélkül zajlott le. A teljes képhez hozzátartozik, hogy a Pro Chemnitz nevű, szélsőjobboldaliként számon tartott szervezet és a Pegida mozgalom is tüntetni próbált az esemény ellen, ám a megmozdulásokat nem engedélyezték.
A múlt heti tüntetéssorozatot kiváltó gyilkosság ügyében közben újabb gyanúsítottat keresnek, közölte a német Die Welt. Információik szerint ezúttal is egy iraki menedékkérő került a hatóságok látószögébe. A 35 éves német férfi megölésével eddig két – egy iraki, illetve egy szíriai – férfit vádoltak, mindketten menedékkérőként érkeztek Németországba. Horst Seehofer szövetségi belügyminiszter elismerte, hogy a német hatóságok a már elfogott iraki ügyében hibáztak, amikor nem toloncolták ki az országból.
Népszerű a római kormány
Olaszországban a Matteo Salvini vezette Liga népszerűsége megelőzte a másik kormánypárt, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) támogatottságát az olasz sajtóban tegnap ismertetett közvélemény-kutatások szerint. A legfrissebb adatok azt mutatják, hogy a Liga támogatottsága 32,2 százalékos. Az M5S 28,3 százalékon áll. A két olasz kormánypártot együttesen így az olaszok 60,5 százaléka támogatja. Három hónappal a két párt által alakított kormány hivatalba lépése után ismét módosult a Liga és az M5S közötti erőviszony. A Liga a márciusi parlamenti választásokon 17,4 százalékot tudott elérni, az M5S 32,7-et. Matteo Salvini, a Liga vezetője, belügyminiszter úgy kommentálta a friss felméréseket, hogy nem hisz nekik, szerinte túl magasak a számok. Nicola Piepoli ismert olasz közvélemény-kutató szerint a Liga és az M5S közötti minimális különbséggel a két párt jelenleg egyenlő erőt képvisel. Kijelentette: a számok a Liga életerejét és az M5S területi jelenlétét bizonyítják. (MTI)