A klánok a 2015 óta érkező több mint egymillió szíriai, iraki és afgán férfi között keresik új tagjaikat, írták a német híroldalak. Mint Benjamin Jendro, az egyik német rendőrszakszervezet (Gewerkschaft der Polizei) szóvivője fogalmazott, a menedékkérőket „a piszkos munkákra, például kábítószer-árusításra vagy a kisebb lopásokra próbálják beszervezni”.
Szakértők szerint ezekre a munkákra előszeretettel alkalmaznak újonnan érkezőket a klánok, hiszen a büntetlen előélet miatt kisebb az esélye a börtönbüntetésnek, amennyiben a rendőrség kezére kerülnek. Korábbi riportok arról is tudósítanak, hogy a klánok fiatalkorúakat is gyakran foglalkoztatnak, mivel a kiskorúak a német bíróságokon enyhébb büntetésre számíthatnak.
A klánok alapítói az 1980-as években Libanonból, a háború elől menekültek Németországba, ahol ideiglenes védelemben részesültek. A szociológusok szerint az akkor érkező fiataloknak nem volt megfelelő hozzáférésük az oktatáshoz, és mindez az integráció bukásához vezetett. Ma tizenkét ilyen arab nagycsalád él Berlinben, a klánok több száz tagot számlálnak, de más becslések nyolc- vagy tízezerre teszik az országszerte kiterjedt hálózataik tagjainak számát. Szakértők szerint ugyanakkor a tagok mindössze 2-3 százaléka lehet valóban bűnöző.

Látványos az idegen bűnbandák jelenléte
Fotó: MTI/EPA/Michael Kappeler
A német híradások szerint a probléma hosszú ideje fennáll, és sokan a rendőrséget okolják, amiért szemet hunyt a klánok működése felett. Erre utal az is, hogy a bűnszervezetek körül egész kultusz alakult ki, kezdve a rapperekkel egészen a 4 Blocks című német krimisorozatig. Ralph Ghadban német politológus azzal magyarázza ezt, hogy a rendőrség tartott attól, hogy „megbélyegzik őket, amiért diszkriminálnak bizonyos kisebbségeket”.
Az utóbbi hónapokban azonban a hatóságok igyekeztek a kezükbe venni az irányítást: több rajtaütést tartottak a csoportok által üzemeltetett bárokban, fogadóirodákban, valamint több drága autót is lefoglaltak gyorshajtás miatt. Augusztusban 77 olyan ingatlant foglalt le a rendőrség – tízmillió euró értékben –, amelyeket feltehetőleg egy 2014-es bankrablás összegéből vásároltak a klánok tagjai.
Egy olasz felmérés egyébként mintegy ötezer bűnszervezetet számlált Európa-szerte, kiemelve, hogy illegális tevékenységükkel feltehetőleg a teljes európai GDP egy százalékának megfelelő összeget termelnek ki ezek a csoportok. Németországban a klánok mellett kelet-európai és ázsiai bandák is működnek, ám elemzők szerint tény, hogy az arab klánok tagjai a drága autóikkal és hivalkodó öltözködésükkel sokkal látványosabban vannak jelen.