Szaúd-Arábia történetében először bocsátott ki kötvényeket külföldi befektetőknek. Az MTI szerint a kormány célja ezzel az, hogy pluszbevételkre tegyen szert a költségvetés, amit egyszer már ki kellett igazítani a tervezettnél jóval kisebb olajbevételek miatt. A szaúdi kormány 17,5 milliárd dollárnyi bevétellel számol a kötvények eladásából. A befektetőket nagyon felcsigázta a lehetőség, csaknem 67 milliárd dollárnyi ajánlat érkezett be szerdai szaúdi közlés szerint. A lejegyzett kötvények értéke világrekord, amelyet eddig Argentína tartott. A dél-amerikai ország áprilisban hasonló lépése után 16,5 milliárd dollárt könyvelt el.

Rijádi üzletemberek figyelik a történelmi lépés eredményeit
Rijád elégedett a kötvénykibocsátás keltette érdeklődéssel, mivel ez jelzi szerinte, hogy a befektetők bíznak a nagy ívű fejlesztési tervekben, azaz hogy a világ legnagyobb kőolaj-kitermelője képes lesz gazdaságát átállítani az olajalapúról modern gazdasággá. Elemzők úgy vélik, a kezdeti lépéseket hasonlók követik, például nagy szaúdi cégek is kötvényeket fognak eladni. Ráadásul mivel Szaúd-Arábia a hat tagot tömörítő Öböl Menti Együttműködési Tanács vitathatatlan irányítója, az is elképzelhető, hogy modernizálási lépései a többi öt olajmonarchiát is hasonló lépésekre sarkallja; egyes hírek szerint Katar, Omán és Bahrein is azt tervezi, hogy kötvények eladásával fedezik a költségvetési hiányt.
A Nemzetközi Valutaalap azzal számol, hogy az öböl menti olajtermelő országok együttes költségvetési hiánya a következő öt évben 765 milliárd dollár lesz. Szaúd-Arábia tavalyi hiánya 98 milliárd dollár volt, amely a hazai össztermék 15 százalékával egyenlő. Várhatóan a mostani kötvénykibocsátás adja meg az alapot ahhoz, hogy Rijád mélyrehatóan változtasson az alacsony olajárak jelentette átmeneti időszakban, mondták az eredmények ismeretében szakújságírók.