Jól haladnak a bécsi koalíciós tárgyalások a jobboldali Osztrák Néppárt (ÖVP) és a radikális jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) között: a várakozások szerint karácsony előtt megállapodás születik az új kormány megalakulásáról. Az október 15-én tartott parlamenti választások óta gőzerővel zajlanak a tárgyalások, az osztrák sajtó beszámolója szerint szót tud érteni egymással Sebastian Kurz kancellárjelölt, a választásokon győztes ÖVP vezetője, illetve Heinz-Christian Strache, az FPÖ elnöke. A német kormányalakítási tárgyalások kudarcához képest Ausztriában alig van olyan téma, amelyekben a pártok nem tudnak egymással dűlőre jutni.
Mivel mindketten a bevándorlás korlátozását helyezték kampányuk középpontjába, nem meglepő, hogy a belbiztonsági kérdésekben azonnal konszenzusra tudtak jutni. A kormányzati tervek között szerepel az, hogy a menekültstátust elnyert bevándorlók várhatóan csak tíz év után kérvényezhetnek majd osztrák állampolgárságot a jelenlegi hat év helyett. Ezenkívül a menekülteknek járó juttatásokat is jelentősen mérsékelni akarják szövetségi szinten.
Az illegális migránsok számát pedig nullára kívánják csökkenteni. Az Österreich című napilap szerint nézetkülönbség mutatkozik az adócsökkentés mértékéről – bár magával az intézkedéssel mindketten egyetértenek –, a vendéglátóhelyeken jövő nyártól életbe lépő dohányzási tilalomról – a dohányzó Strache ezt a rendeletet visszavonná –, illetve arról, hogy Svájchoz hasonlóan Ausztriában is érvényesüljön-e a közvetlen demokrácia intézménye.
Az FPÖ azt szeretné, hogy a választópolgárok negyedének aláírásával kötelező legyen népszavazást kiírni. Az ÖVP azonban ezt csak magasabb arány esetén tudná elképzelni, úgy, hogy a referendum csak véleménynyilvánító jellegű lenne.
A tárgyalásoknak kedvez az osztrákoknak az új kormánnyal kapcsolatos pozitív megnyilvánulása. Az EurActiv című hírportál által idézett felmérés szerint nem változott a pártok támogatottsága a választások óta, ráadásul a megkérdezettek kétharmada helyesli az ÖVP–FPÖ-koalíció megalakulását. A személyi kérdésekről – azaz a miniszteri pozíciók elosztásáról – egyelőre nincsenek információk.
Németországban jöhet az újabb nagykoalíció
A kormányalakítás lehetőségének megvitatásáról szóló tárgyalásra hívta a Német Szociáldemokrata Pártot (SPD) tegnap Angela Merkel kancellár, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke. Angela Merkel a CDU elnökségi ülése után tartott berlini tájékoztatóján kiemelte, hogy a CDU és bajor testvérpártja, a Keresztényszociális Unió (CSU) hajlandó komoly, elkötelezett és tisztességes tárgyalásra a szociáldemokratákkal a 2013-ban kezdett kormányzás folytatásáról. Mint mondta, Németországnak stabil kormányra van szüksége.
Az Európai Unió előtti kihívások megválaszolásához és a nagy nemzetközi válságok megoldásához is elengedhetetlen, hogy Németország megőrizze cselekvőképességét – húzta alá Angela Merkel. A CDU/CSU, a liberális FDP és a Zöldek kormányalakítási tárgyalásai egy hete fulladtak kudarcba, mert az FDP kiszállt az egyeztetési folyamatból. A CDU-ban azzal számolnak, hogy januárban kezdődnek majd a hivatalos tárgyalások az SPD-vel. Martin Schulz, az SPD vezetője tegnap Berlinben a párt elnökségének ülése után hangsúlyozta, hogy minden lehetőség nyitva van még, és a megbeszélések nem feltétlenül vezetnek egy újabb CDU/CSU–SPD-kormány megalakításához. (MTI)