Az Egyesült Királyság a becsületével játszik a Hongkongban kialakult politikai helyzet kapcsán tanúsított passzivitása miatt, fakadt ki az egykor a brit koronához tartozó terület utolsó kormányzója. Chris Patten a BBC-nek adott interjújában sajnálatosnak nevezte, hogy London magára hagyta a város demokratikus berendezkedése mellett lándzsát törő aktivistákat, akik az utóbbi időszakban többször is nyíltan dacoltak a pekingi vezetés autoriter törekvéseivel.

Ősi kínai hajótípus a városállam vizein. Féltik a régi jogaikat
A politikus szerint a felelősségvállalásairól megfeledkező Nagy-Britannia a kínaiakkal ápolt gazdasági kapcsolatok esetleges meggyengülése miatti félelmek következtében veszélyezteti a Hongkong feletti uralom átadását megelőzően tett ígéreteit. Patten badarságnak tartja ezt a hozzáállást. A kínai elit politikai érdekei előtt való teljes leborulás korántsem az egyetlen útja a bilaterális kereskedelmi kapcsolatok biztosításának, hangsúlyozta a helyi viszonyokat jól ismerő diplomata.
Idén nyáron lesz a huszadik évfordulója annak, hogy a britek – a császári Kínával kötött 99 éves bérleti szerződés lejárta után – kivonultak a Távol-Kelet és a világ egyik legfontosabb kereskedelmi központjának számító városból. A hatalmat a kommunista kínai vezetésnek adták át, azzal a feltétellel, hogy Peking megőrzi a város sajátos politikai és gazdasági berendezkedését. „Egy ország, két rendszer” – hangzott az akkoriban érvénybe lépett alkotmányos kitétel.
A még jóval a tényleges kivonulást megelőzően megkötött egyezség értelmében London 2047-ig garanciát vállalt Hongkong széles körű autonómiájáért.
A központi kormányzat az elmúlt években komoly nyomás alá helyezte a metropolisz különálló státusáért kiálló polgárokat. 2014-ben választási reformot igyekeztek bevezetni, ami lehetővé tette volna a hongkongi főminiszterjelöltek előzetes szűrését a kommunista hivatalnokok által.
A Peking által kezdeményezett szigorítások terve óriási felháborodást váltott ki, így végül sikerült megakadályozni a törvénytervezet elfogadását. A kínai vezetés azonban nem hagyott fel a befolyás növelésére tett erőfeszítésekkel. A helyi parlament két tagját, akik a „Hongkong nem Kína!” szlogennel kampányolva kerültek be a testületbe tavaly, az általuk elmondott eskü szövegében elhangzó formai hibákra hivatkozva pár hónappal ezelőtt megfosztották mandátumuktól. Márciusban újabb választás lesz Hongkongban. Ezúttal a helyi adminisztráció vezetéséért felelős főminiszterre lehet majd leadni a voksokat, aki elemzők szerint minden bizonnyal a Peking-párti politikusok közül kerülhet majd ki.