Az Európai Bizottság 45,6 millió euró (mintegy 15 milliárd forint) sürgősségi hozzájárulás folyósításáról döntött Spanyolország és Görögország számára a migráció okozta kihívásokkal kapcsolatos kiadásaikhoz – közölte az uniós bizottság tegnap.
A brüsszeli tájékoztatás szerint az Európai Unió Spanyolország számára 25,6 millió eurót juttat, tekintettel az ország déli partszakaszán, valamint a szintén hozzá tartozó, de az afrikai kontinensen található – Marokkóba ékelődő – Ceuta és Melilla területén megnövekedett migrációs beáramlásra.
Görögországot ezúttal az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának ottani tevékenysége támogatásával segíti az EU: húszmillió eurót utal át, amelyet különösen a Leszbosz szigetére érkező migránsok ellátását szolgáló központok állapotának javítására, a menekültek sürgősségi ellátására, valamint – a nemi erőszak megelőzése érdekében – a gyermekek célirányos oktatására és szexuális nevelésére fordítanak majd.

Leszbosz szigetén áldatlan állapotok uralkodnak
Fotó: Reuters
Az EU-tagországok vezetői múlt heti brüsszeli találkozójukon abban egyeztek meg, hogy az Európai Unió területén „ellenőrzött menekültközpontok” jöhetnének létre önkéntes alapon, és ezekben dolgoznák fel a szárazföldön és tengeren érkezett menedékkérők beadványait. Ezen létesítmények lehetővé tennék annak gyors megállapítását, hogy ki számít kitoloncolandó gazdasági bevándorlónak, és ki jogosult nemzetközi védelemre, utóbbiakkal kapcsolatban – mint akkori záróközleményükben írták – érvényesülnie kell a szolidaritás elvének.
A csúcstalálkozón Angela Merkel német kancellár kétoldalú megállapodást kötött Spanyolországgal és Görögországgal, ennek értelmében Athén és Madrid kész visszafogadni azokat a migránsokat, akiket elsőként a területükön regisztráltak, vagyis ujjlenyomatukat rögzítették az Eurodac nevű közös adatbázisban, és a német hatóságok az országban vagy annak határain tartóztatnak fel.
Riasztó hírek érkeznek a Nyugat-Balkánról, ahol a migrációs nyomás sok helyen eléri, és bizonyos esetekben meg is haladja a 2015-ben tapasztalt szintet. Új migrációs útvonalak vannak kialakulóban, ezért Magyarország készen áll arra, hogy segítsen Montenegrónak abban, hogy megvédje magát az illegális migrációs hullámokkal szemben – hangsúlyozta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tegnap Montenegró fővárosából, Podgoricából a távirati irodának telefonon nyilatkozva. A tárcavezető kiemelte, hogy a riasztó hírek főként Törökországból és Görögországból érkeznek, sok esetben olyan jelentést is kaptak Görögországból, hogy most rosszabb a helyzet, mint három évvel ezelőtt, 2015-ben volt.