Az elmúlt hetekben több ezer nő vonult az utcákra Olaszország-szerte, hogy tiltakozzanak a feléledő abortuszellenes kezdeményezések ellen, amelyeket most ráadásul – a katolikus egyház mellett – az ország legerősebb pártja, a kormánypárti Liga hívei is támogatnak.
Az 1978 óta életben lévő olasz abortusztörvény értelmében külön indoklás nélkül csak a terhesség első 90 napjában lehet elvégezni a művi vetélést, a harmadik hónap után pedig csak akkor lehet megszakítani a terhességet, ha a magzat vagy az anya élete súlyos veszélybe kerül – hívja fel a figyelmet a Politico.
Ugyanakkor, a legfrissebb adatok szerint, a nőgyógyászok 70 százaléka morális vagy vallási okokból nem hajlandó elvégezni az abortuszt. A megtagadók aránya bizonyos régiókban – általában a konzervatívabb délen – a 90 százalékot is eléri.
Októberben Verona, a Liga kezdeményezésére, az első olasz városként deklarálta hivatalosan is, hogy „az életet szolgálja”, s regionális projektbe kezdett annak érdekében, hogy a terhes nők adják örökbe nem kívánt gyermeküket.
Heteken belül számtalan hasonló kezdeményezés indult az olyan kisebb városoktól kezdve, mint Ferrara és Sestri Levante az olyan metropoliszokig, mint Róma és Milánó.
Lorenzo Fontana, Verona volt alpolgármestere, jelenlegi családügyi miniszter szerint az abortusz nem más, mint legalizált gyilkosság, s már kinevezése után közölte, azon fog fáradozni, hogy az orvosok nagyobb szabadságot kapjanak a nők terhességmegszakításról való lebeszélésében.
A kormánypárt azt is tervezi, hogy több gyermek vállalására bátorítja a nőket a súlyos demográfiai válsággal való küzdelem jegyében.
A koalíciós partner, az Öt Csillag Mozgalom viszont nem osztja a Liga véleményét az abortuszról, szerintük Verona döntése „középkori”.
Nőjogi aktivisták ugyanakkor arra hívják fel a figyelmet, hogy a katolikus egyház és a konzervatív politikusok nyomására a művi vetélést elvégezni kész orvosokat hátrányos megkülönböztetés érheti munkahelyükön, különösen, ha az első trimeszter utáni abortuszról van szó. Emiatt is nőhet az illegális műtétek száma, ezt bizonyítják a római kormány becslései is.
Eszerint évente 12-15 ezer törvénytelen terhességmegszakítás történik az országban, ám a legnagyobb olasz munkásszakszervezet, a CGIL 50 ezerre teszi ezt a számot. E tendenciát többek szerint az is támogatja, hogy számos régióban egyáltalán nincs lehetőség a 90 napon túli abortuszra.