Ana Pastor házelnök hétfői döntése értelmében a szavazást megelőző vitát a törvényhozás csütörtökön folytatja le.
A kormányfő leváltásához a 350 fős parlament abszolút többségének, 176 képviselőnek a támogató szavazata szükséges.
A bizalmatlansági indítványt benyújtó PSOE jelenleg 156 biztos szavazattal bír, köszönhetően az Unidos Podemos (Együtt képesek vagyunk rá), Compromís (Elkötelezettség) és Új Kanári-szigetek nevű baloldali pártoknak, amelyek támogatják, hogy Pedro Sánchez vezetésével szocialista kormány alakuljon Spanyolországban.
Az Állampolgárok (Ciudadanos) liberális középutas párt nem támogatja a szocialista kormány megalakítását, amely helyett előrehozott választások kiírását szorgalmazza.
A spanyol parlament katalán és baszk nacionalista pártjainak támogatása nélkül nem tud átmenni a bizalmatlansági indítvány a parlamenten, ám ezek a pártok egyelőre mindössze kritikát fogalmaztak meg a szocialista vezetővel szemben, amiért még nem kérte támogatásukat külön-külön.
A PSOE azután nyújtott be bizalmatlansági indítványt a kormányfő ellen, hogy a spanyol központi büntetőbíróság ítéletet hirdetett az egyik legszövevényesebb spanyol korrupciós botrányban, a 2009-ben kirobbant úgynevezett Gürtel-ügyben, és megállapította, hogy a korrupciós hálózatból hasznot húzott a kormányzó konzervatív Néppárt (PP) is.
A pártra 245 ezer euró (77,9 millió forint) pénzbüntetés szabott ki a bíróság.
A PP közölte: fellebbez a nem jogerős ítélet ellen, és hangsúlyozta, hogy sem a jelenlegi, sem a korábbi pártvezetés nem volt gyanúsított az ügyben.
A spanyol parlament tavaly már elutasított egy Mariano Rajoy elleni bizalmatlansági indítványt, amelyet szintén a kormányzó párt körül kirobbant korrupciós botrányok indokoltak.