Megkezdődött tegnap az európai uniós tagországok állam-, illetve kormányfőinek kétnapos csúcsértekezlete Brüsszelben, amelynek középpontjában a közös migrációs és menekültpolitika, illetve gazdasági és kereskedelmi kérdések állnak – jelentette a távirati iroda.
Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke úgy fogalmazott: az európai polgároknak jogukban áll biztonságban érezni magukat, ezért olyan Európai Uniót akarnak, amely biztosítani tudja a határok védelmét és a migrációs áramlások teljes körű ellenőrzését, a legfontosabb prioritás tehát a földközi-tengeri útvonalak lezárása. Szerinte először is meg kell állítani a tranzitországokból és az afrikai partokról útra kelőket, és csak azokat kell biztonságos módon beengedni Európába, akik valóban jogosultak arra.
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke előzőleg közölte: javaslatot tesz a Földközi-tengerből kimentett bevándorlók biztonságos elhelyezésére és menedékkérelmük elbírálására, Európán kívül létrehozandó központok (hotspotok) felállítására, valamint arra, hogy a 2021–27-es uniós költségvetési keretben különítsenek el megfelelő forrásokat az illegális bevándorlás elleni küzdelemre, és fokozzák az együttműködést a migrációs származási és tranzitországokkal. A Politico brüsszeli hírportál szerint Brüsszelben most a hangsúly a külső határok védelmének szigorításán van, az uniós menekültkvóták ügye pedig gyakorlatilag lekerült a napirendről.
Pócza István, a Századvég Alapítvány vezető kutatója az M1 aktuális csatornán tegnap azt mondta: a kvótákat illetően nem jutnak dűlőre Brüsszelben.
Bár a 2015-ös tetőponthoz képest jelenleg kevés menedékkérő érkezik az unióba, de a válság most politikai jelleget öltött a német kormánykoalíción belüli menekültügyi vita miatt, írja háttéranyagában az MTI.
Diplomáciai források szerint Angela Merkel kancellár Brüsszelben kétoldalú találkozókat is tart: ezeken kétoldalú egyezményeket próbál tető alá hozni az EU-ban máshol már regisztrált, de Németországba belépni szándékozó menedékkérők visszafogadásáról.
Horst Seehofer német belügyminiszter, a Merkel kereszténydemokratáival szövetséges bajor CSU elnöke a hónap közepén egy ultimátummal gyakorlatilag két hét haladékot adott a kancellárnak egy ilyen „európai megoldás” kidolgozására. Máskülönben Seehofer kész júliusban Merkel ellenkezése dacára elrendelni, hogy a menedékkérők jogosulatlannak tartott részét visszafordítsák a német határról. Ha ez bekövetkezik, kormányválságot idézhet elő Németországban.
Merkel tegnap, de még a Bundestagban azt mondta: sok kihívással nézett már szembe az EU, de a migráció több lehet ennél, akár sorskérdéssé válhat. Kiemelte: sokan kifogásolják, hogy nincs egység az EU-ban, és a közös menekültügyi rendszer három éve várat magára, de ez nem teljesen igaz, mert mindenki egyetért abban, hogy vissza kell szorítani az illegális migrációt és ha ez sikerül, államközi szerződéseket kell kötni a migráció legális lehetőségeiről.

Kancellárok egyeztetnek: Merkel és Kurz a csúcson
Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet
A határvédelem fontosságát hangsúlyozta Charles Michel belga miniszterelnök is.
De teljes egyetértés nem alakult ki a tagállamok között: tegnap – még a brüsszeli ülés előtt – Giuseppe Conte olasz kormányfő a csúcstalálkozó migrációügyi zárónyilatkozatának megvétózásával fenyegetett arra az esetre, ha a tagállami vezetőknek nem sikerül kielégítő döntést hozniuk országát illetően.
– Konkrét lépéseket várunk. Készen állok aláírni a zárónyilatkozatokat, és remélem, hogy nem kerül erre sor, azonban a vétó is a lehetőségek között van. Amennyiben ilyen helyzet áll elő, akkor nem lesznek közös nyilatkozatok – fogalmazott. Mint hozzátette, Olaszország megoldási javaslatokkal érkezett a csúcsra, amelyek szerinte észszerűek és teljes mértékben megfelelnek az uniós alapértékeknek. – Olaszországnak nem szavakra, hanem tettekre van szüksége – közölte.
KORMÁNYFŐI ÜZENET
Az emberek most már nemcsak Magyarországon, nemcsak Közép-Európában, nemcsak Olaszországban vagy Ausztriában, hanem egész Európában azt akarják, hogy védjük meg a határokat – jelentette ki Orbán Viktor a Facebook-oldalán közzétett videóban. A miniszterelnök a Brüsszelben rögzített üzenetében kijelentette: „Az emberek azt akarják, hogy védjük meg a határokat és ezzel védjük meg az emberek biztonságát. Azt akarják, hogy akik már bent vannak, azokkal szemben folytassuk le az eljárásokat, és vigyük őket haza. Az európai vezetők erre eddig nem voltak hajlandók, ezért van bajban az európai demokrácia.” (MTI)