Érezhető jobbratolódásról tanúskodnak az elmúlt évek gyakorlatához képest Németország – és egész Európa – legfontosabb pártja, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) egyik elnökesélyesének szavai. Friedrich Merz a pártküldöttek megnyerését szolgáló korteskörútjának türingiai állomásán a többi között azt mondta: felülvizsgálatra szorul a menedékjog németországi alkotmányos garanciája.
– Beszélnünk kell arról, fent akarjuk-e tartani ezt a menedékjogot – mondta a nagypolitikába másfél évtized kihagyás után visszatérő Merz, aki Annegret Kramp-Karrenbauer pártfőtitkár mellett a másik esélyes arra, hogy decemberben a CDU éléről visszavonuló Angela Merkel utódául válasszák. A Merkel-korszakban megszokott befogadó szemlélettel, a Willkommenskulturral szemben a német társadalmi normák elsőbbsége, a Leitkultur mellett kiálló Merz arról is beszélt: „egy olyan vallásnak, mint az iszlám, nincsen joga, hogy olyan kultúrkörben neveljen fel gyerekeket, amelyben szembehelyezkednek a szövetségi köztársasággal”.
– A belső határokat csak akkor adhatjuk fel, ha a külső határok védettek – mondta, azt is szóvá téve: „következetesebbnek kell lennünk jogállamiságunk érvényesítésében. Azzal, ahogy az elmúlt években magunkat bemutattuk, nevetségessé tesszük magunkat”.

A Willkommenskultur után a német társadalmi normák elsőbbsége, a Leitkultur kerülhet előtérbe
Fotó: Reuters
A német állami szervek az elmúlt hónapokban egymással is szembehelyezkedtek például Oszama bin Laden néhai terroristavezér állítólagos testőre ügyében. Szerdán egy közigazgatási bíróság végül feloldotta a Sami A. néven emlegetett tunéziai menedékkérő kitoloncolásának tilalmát. De a vita annyiban teljesen akadémikus jelleget öltött, hogy a férfi egyébként is Tunéziában tartózkodik, miután a nyáron hazatoloncolták.
„Merz világosan elhatárolódik Merkeltől”, cikkezett a Focus hírmagazin. De Merzet nemcsak az ellenzék, illetve a CDU nagykoalíciós partnere, a szociáldemokraták soraiból támadták a menedékjogot megkérdőjelező szavaiért, hanem saját pártján belülről is. Bírálatot fogalmazott meg Kramp-Karrenbauer és a szintén elnökjelölt Jens Spahn mellett Herbert Reul, Észak-Rajna–Vesztfália belügyminisztere is, akinek tartománya az elnökjelöltekről döntő grémium csaknem egyharmadát adja.