Nemcsak a Kereszténydemokrata Uniót, de a hét végi visszhangok tükrében a német politikai osztály egészét is megosztotta Annegret Kramp-Karrenbauer pártelnökké választása.
Gerhard Schröder volt szociáldemokrata kancellár (1998–2005) szerint a CDU hibát követett el ezzel a lépéssel, míg a kisebbik uniópárt, a bajor CSU – igaz, januárban távozó – elnöke, Horst Seehofer úgy vélte, a német közéletben csak az AKK rövidítéssel emlegetett új CDU-elnökkel a keresztény pártszövetség újra a negyvenszázalékos ráta fölé srófolhatja a népszerűségét.
Ám ahhoz sokat kellene tenni: a Bild am Sonntag vasárnapi lapban közölt felmérés szerint a CDU elnökválasztási kampánya valamelyest elmozdította a holtpontról az uniópártokat, amelyek így 27,5 százalékon állnak, de a szociáldemokraták továbbra is gyatra, 14 százalékos támogatottsága azt jelenti: minden tíz németből csak négy áll a három nagykoalíciós párt mögött.
Nem véletlen, hogy AKK – mint a Bild am Sonntagnak elmondta – a migráció és a biztonság kérdését veszi elsőként napirendre, mert javításra szorul a jelenlegi politika. Ezzel az 56 éves volt Saar-vidéki miniszterelnöknő érzékelteti, hogy kész változtatni a CDU Angela Merkel elnöksége alatt kialakított irányvonalán; a kérdés az, hogy mennyit, és ez felszálló ágba lendíti-e a pártot. Egyelőre ugyanis, kevesebb mint fél évvel az európai parlamenti választások előtt, a kereszténydemokraták rendkívül megosztott tömörülésnek tűnnek: nemcsak AKK-t választották meg igen szűk, 51,7 százalékos többséggel a keresztény-nemzeti politizáláshoz közelebb álló Friedrich Merz ellenében, de a főtitkárválasztás is sajátosan alakult.

Annegret Kramp-Karrenbauer és Paul Ziemiak megválasztása is megosztottságot sugallt Fotó: Reuters
Ezt a posztot szombaton a Merkel-kritikus Paul Ziemiak nyerte el Hamburgban, de ahhoz képest, hogy ő volt az egyetlen jelölt, alacsony, 63 százalék volt a támogatottsága – a megosztottság újabb jeleként. Az eddig a CDU ifjúsági szervezete élén álló fiatalember lengyel bevándorlócsaládban született, de gyerekkorától Németországban él. Nemcsak képviselője a jövő CDU-generációjának, de a harmadik helyen végzett elnökjelölt, a szintén Merkel-kritikus Jens Spahn is az, akihez Ziemiak politikailag a legközelebb áll.
Jövőre az lesz a CDU számára a meghatározó, hogy nyerő szériát hoz-e a választásokon az AKK–Ziemiak-tandem, illetve AKK együttműködése Merkel kancellárral.
NEM AKAR MINI-MERKEL LENNI
Annegret Kramp-Karrenbauernek bizonyítania kell, hogy nem Merkel-kreatúra – mondta Kiss. J. László Németország-szakértő a távirati irodának. A Budapesti Corvinus Egyetem tanára szerint a pártelnökké választott politikusra mindenképp potenciális leendő német kancellárként kell tekinteni. Az elnökválasztás közvetve kancellárjelölt-választás is volt, és kormányfői ambícióit AKK sem rejtette véka alá. Az új pártelnökről az a vélemény alakult ki, hogy egyfajta mini-Merkel. Ez is magyarázza, hogy most erőteljesen hangsúlyozni kívánta: életét nem feltétlenül azok a szempontok alakították, mint Angela Merkelét. Arról is beszélt: a keresztény elkötelezettség rendkívül sokat jelent neki.