Továbbra is szorult helyzetben van Charles Michel belga miniszterelnök, aki az ENSZ migrációs paktumának elfogadása miatt került egy kisebbségi kormány élére. A francia ajkú politikus jelenleg egy – Belgiumhoz mérten is – törékeny koalíciót vezet, amelynek pártjai a belga szövetségi parlament mandátumainak alig egyharmadát birtokolják. Amennyiben Michel hatalmon akar maradni, maga mellé kell állítania az ellenzéki pártokat is, emlékeztetett a VRT flamand közszolgáltató, arról tudósítva: a miniszterelnök már valamennyi frakcióvezetővel tárgyalóasztalhoz ült, tegnap pedig a szövetségi törvényhozás előtt is beszélt a belga politikai válságról.
Egyelőre nem tudni, hogy – akárcsak Nagy-Britanniában Theresa Mayét – Charles Michel politikai jövőjét is bizalmatlansági szavazásra bocsátják-e. A szövetségi kormányból távozó Új Flamand Szövetség (N-VA) – amely 2014 óta Belgium legerősebb pártjának számít – mindenesetre ezt követeli. Peter De Roover frakcióvezető a hét elején kijelentette: a miniszterelnöknek be kellene mutatnia politikai programját a törvényhozás előtt, amely ezt követően döntene a kisebbségi kormány sorsáról. Charles Michelnek egyébként nincs arra vonatkozó jogi kötelezettsége, hogy bizalmat kérjen a parlamenttől az immár kisebbségi kormányzásra, emlékeztettek belga sajtóforrások.
Ahogy arról lapunk is beszámolt, Belgium azt követően került politikai patthelyzetbe, hogy múlt hétvégén a nacionalista N-VA az ENSZ migrációs paktumának elfogadása miatt kilépett a kormánykoalícióból. Charles Michel a válsághelyzet ellenére is Marokkóba utazott, ahol megvédte a vitatott csomag elfogadását, mondván, hogy országa „a történelem jó oldalán” kíván állni. A hatalomból szintén távozott, flamand színekben politizáló Theo Francken – aki egyes felmérések szerint jelenleg a legnépszerűbb belga politikus – pedig újfent kikelt a lépés ellen. – A marrákesi csomagot nem lett volna szabad elfogadni. Olyan kulcsfontosságú kérdéseket érint, mint a nemzeti szuverenitás átruházása, az önrendelkezéshez való jog és a határellenőrzés joga. Túl sokat engedtünk ki a kezünkből, ennek egész egyszerűen véget kell vetni – idézte a Politico az egykori menekültügyi és migrációs államtitkárt.
A brüsszeli portál beszámolója szerint a flamand nacionalisták berkeiben nyoma sincs a kormányzati pozíció elvesztése miatti kudarcérzetnek, sőt a párt gőzerővel készül a májusi választásokra, amikor is Belgiumban parlamenti, regionális és európai parlamenti választásokat is tartanak. Utóbbit takarékossági okok és az államberendezkedés összetettsége indokolja, Belgium ugyanis három nyelvi-kulturális közösségből, illetve három régióból álló szövetségi állam, ahol a közösségek és régiók területileg nem fedik egymást. Ez gyakorlatilag minden politikai döntést megnehezít: emlékezetes, hogy az országnak a 2010-es választásokat követően több mint ötszáz napig nem volt működőképes kormánya. Szakértők szerint a Michel-hatalom már csak az összetett közigazgatás jelentette kihívások miatt is kormányon marad a májusi maratoni választásokig.