Az Amit már majdnem elfeledtél című tárlatot az egykori ozorai nagyvendéglő barokk épületéből kialakított információs központ és kiállítótér két helyiségében rendezték be. A fogadótérben egy enteriőr mutatja be a múlt század első felének Ozoráját Illyés hagyatékából válogatott fotókon, szövegeken keresztül. A kiállítás kurátora Kodolányi Judit irodalomtörténész. Az enteriőrben olyan néprajzi tárgyakat (pásztorbotot, ivócsanakot, kovácseszközöket) is kiállítottak, amelyeket az író gyűjtött vagy használt. A fogadóközpont kiállítótermében hét tematikus tablón ismertetik meg a látogatókat a rácegrespusztai születésű író életútjának állomásaival. Itt fényképek láthatóak és Illyés kéziratainak másolatait lehet olvasni.
A tárlat azt mutatja be, hogy életének különböző állomásain mit jelentett neki a szülőföld, és ezt miként jelenítette meg műveiben, A kiállításon többek között idéznek a Puszták népéből, a Nehéz föld, a Sarjúrendek, a Rend a romokban című kötetek verseiből. A tárlat címe (Amit már majdnem elfeledtél) a szülőföldhöz való kötődésről szóló Szerelem című Illyés-vers első sora. Az épületet működtető Forster Központ közleménye emlékeztetett arra, hogy Illyés Gyula alkotó éveinek jelentős helyszíne volt az egykori nagyvendéglő: itt írta a Puszták népe és a Petőfi című műveit. Illyés írásaiban számtalan alkalommal jelenik meg a pusztai, valamint a nyüzsgő falusi és mezővárosi élet, aminek jellegzetes légkörét az ozorai vendéglő egykori söntésének berendezése idézi fel.
Prímások a Várkert Bazárban
Különleges zenei csemegét hallhatott a publikum július első szombatján a Várkert Bazárban az Öntőház-udvaron: a rendhagyó prímástalálkozón kiváló zenészek muzsikáltak együtt.
A fellépők ugyan különböző zenei műfajokat képviselnek, közös zenei anyanyelvük azonban a magyar népzene volt. A zenekar tagja volt a hegedűvirtuóz Pál István Szalonna, az egyedülálló stílusban hegedülő Vizeli Balázs, illetve Herczku Ágnes és Korpás Éva énekes. Bede Péter szaxofonon, Both Miklós gitáron, Gombai Tamás hegedűn, Kuti Sándor cimbalmon, Doór Róbert nagybőgőn, Mester László pedig brácsán játszott.
A zenekar különlegessége, hogy a maga műfajában mindenki prímás, hiszen vezeti a zenét, adja a jeleket: mindenki egyedi, különleges, a zenekar közösen mégis megbonthatatlan egységet képvisel a színpadon. E minden tekintetben rendhagyó formáció tagjai külön-külön is számos rangos díj birtokosai, s első albumuk is a legnagyobb elismeréseket aratta: a neves világzenei szaklap, a brit Songlines magazin 2010-ben beválogatta Top of the World listájára, 2011-ben pedig a zenekar megkapta az autentikus népzene kategória Fonogram-díját.
Tour de Hongrie
A Várkert Bazár előtt ért véget július 3-án a hazai kerékpáros sportélet legrangosabb eseménye,
a 37. Tour de Hongrie, amelynek L. Simon László, kulturális örökségvédelemért és kiemelt kulturális beruházásokért felelős államtitkár volt a védnöke. Az olimpiai kvalifikációs viadal a magyar indulókkal együtt három kontinens 16 csapatának, közel száz versenyzőnek biztosított indulási lehetőséget. A nemzetközi mezőny vetélkedése öt nappal korábban indult Szombathelyen, ahol Szalontay Sándor, a leggyorsabb magyar kerékpáros lett a győztes a hosszú szakaszokat bevezető, egy kilométeres prológon. A versenyzők összesen tíz megye 113 települését érintették a különböző futamokon. Az első szakasz versenyzői Fertődről, az Esterházy-kastély parkjából rajtoltak el, és a keszthelyi Festetics-kastélynál értek célba. Az ezt követő napokban a Tour de Hongrie kerékpáros résztvevői Siófok, Cegléd, Karcag, Kékestető, Gyöngyös városokon át haladtak, és 740 kilométer teljesítése után futottak be a budapesti célba. A Várkert Bazár előtt felállított színpadon végül az észt Mihkel Raim vehette át a fődíjat, aki remekelt a versenyen, hiszen minden nap az első tíz között zárta az aktuális futamot. A legjobban szereplő magyar versenyző Rózsa Balázs, a Szuper Beton csapat versenyzője volt, aki az ünnepélyes eredményhirdetésen L. Simon Lászlótól vehette át a kiemelkedő szerepléséért járó díjat.
Rózsaünnep Fertődön
Idén nyáron is virágba borult a százéves múltú Cziráky Margit-rózsakert: július 16-án rendezték az Esterházy-rózsaünnepet. Cziráky Margit száz évvel ezelőtt azért telepítette a kertet, hogy kedvére gyönyörködhessen a rózsákban: ma már a fertődi Esterházy-kastély látogatói előtt is nyitva áll a színes-illatos liget kapuja. A 8700 rózsatőből álló kert a magyarországi fajták legteljesebb gyűjteménye. A rózsakert hangulatos helyszín: a 220 méter hosszú, futórózsákkal befuttatott, kereszt alakú lugas közepén pagodaszerű pavilon található. A rózsaünnep alkalmával a századfordulós Eszterháza és a rózsakert működésébe is belepillanthattak a vendégek, amelyről korabeli fotók vetítése gondoskodott. Az angolpark árnyékot adó fái alatt hűsítő rózsateával és rózsás süteménnyel várták a látogatókat, akik hintóra ülve az angol- és a franciapark gyönyörűen felújított részeit járhatták be. A kisebbeknek múzeumpedagógiai foglalkozásokkal készültek. A szakmabeliek örömére a kastély mögötti franciaparkban kertészeti gépbemutatót tartottak, ahol lehetőség nyílt a gépek kipróbálására. A Budapesti Vonósok XXII. Haydn-fesztiváljának komolyzenei teakoncertje délután a pálmaházban volt, este pedig a Marionettszínházban Dobozy Borbála csembalóművész lépett fel.