Tegnap délben a rendkívüli hőség miatt országosan életbe léptették az úgynevezett vörös kódot, amely az egyes intézményeket rendkívüli eljárásrendre szólítja a forró nyári időjárásban, egyébiránt az egész lakosság figyelmét felhívja arra, hogy a szervezetet megterhelő, tartósan 27 fok fölötti napi középhőmérséklet idején külön oda kell figyelni néhány óvintézkedésre.
Annál is inkább, mert az Országos Meteorológiai Szolgálat a hétvégén már csaknem az egész országra figyelmeztetést adott ki a tartós forróság miatt, tegnap másodfokú riasztást is közzétettek Budapestre, Pest, Bács-Kiskun, Fejér, Jász-Nagykun-Szolnok és Tolna megyére. A prognózisok szerint ez várható az ország több megyéjében ma és a hét további részében is. Az idei első komolyabb hőhullámra mindenkinek érdemes felkészülnie.
Az ellátók készen állnak
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma a kormány honlapján azt közölte: a protokoll szerint „vörös kód” idején a bentlakást nyújtó szociális intézmények a fenntartó típusától, az ellátási területtől, az ellátott célcsoporttól és a rendelkezésre álló üres férőhelyek számától függetlenül a regionális diszpécserszolgálatok jelzésére kötelesek fogadni azokat az utcán élő embereket, akiknek az elhelyezése a hajléktalanellátó intézményekben nem megoldható. A hőségriasztással járó vörös kód ideje alatt, ha az utcán élő hajléktalan emberek biztonságos elhelyezést igényelnek, annak megoldásáról elsősorban a hajléktalanellátást nyújtó intézmények kötelesek gondoskodni.
Rendkívüli hőség idején a szociális intézményeknek többek között tájékoztatást is adniuk kell – az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság információi alapján – arról, hogy az adott településen hol található nyitva lévő klimatizált helyiség. Emellett azt is kötelesek közölni, hol van a lakosság számára ingyenesen biztosított vízosztási hely vagy párakapu.
Szükség esetén meg kell szervezni azt is, hogy az utcán élő ellátottak a hűsölésre alkalmas helyekre el is tudjanak jutni utcai gondozószolgálatok, illetve krízisautók bevonásával – olvasható a vörös kód protokolljában.
Egy palackkal több víz
Pintér Ferenc, a Meteoklinika igazgatója a köztévén felhívta a figyelmet: várható tartós hőségre figyelmeztetett az Országos Meteorológiai Szolgálat, ami fokozott megterhelést jelenthet mindenkinek, főképp az érzékenyebb csoportok számára. Vagyis az idősebb korosztály, a krónikus betegséggel rendelkezők és a gyermekek különös odafigyelést igényelnek a melegben: esetükben – egyébként mindenki másnál is – elsősorban a folyadék és az ásványi anyagok pótlására kell odafigyelni.
A nagy hőség hatására az emberi szervezetben különböző rendellenességek léphetnek fel. Erre utaló vészjelzés például a fejfájás, a rosszullét, a szédülés, a szapora szívverés vagy az eszméletvesztés. Ennek kivédésére a legalapvetőbb, hogy sok folyadékot kell inni a fokozottabb izzadás érdekében, elkerülve a test túlzott felmelegedését. Az izzadás ugyanakkor sóveszteséggel is jár, így annak pótlása külön feladat az étkezések során, amikor egyébként a melegben kevésbé megterhelő, könnyen emészthető ételek fogyasztása javasolt (a zsíros ételek fokozzák a melegérzést).
Kockázatos ilyenkor a test túlzott megterhelése fizikai munkával, sportolással – eleve az árnyékban, illetve a lehűtött helyiségekben való időtöltés a javasolt. Az alkoholfogyasztás nagyon veszélyes a hőségben! – figyelmeztetnek a szakemberek, ugyanis a szesz lassítja a vérkeringést, ráadásul ilyenkor az átlagosnál is több só, víz távozik a szervezetből, ami rosszulléthez vezethet.
Óvatosan a munkával!
A munkaadóknak is vannak kötelezettségeik a hőséghullámok idején, különösen a szabadban végzett fizikai munkáknál, mint például útépítés, aszfaltozás, mezőgazdasági tevékenység. A dolgozók részére 14-16 Celsius-fokos hőmérsékletű ivóvizet (védőitalt) kell biztosítaniuk a higiénés követelmények betartásával, a munkaszervezésnél pedig rendszeres pihenőidőket kell beiktatni. A Pénzügyminisztérium munkavédelmi főosztálya azt közölte: a forróságban figyelni kell arra is, hogy a szabadban tartózkodó munkások felváltva dolgozzanak, és csak rövid ideig tartózkodjanak a tűző napon, illetve hogy 11–15 óra között lehetőség szerint hűvösebb, árnyékos helyen legyenek.
A munkaidőkeretben (például 12 órás beosztásban) dolgozók esetében azt javasolják, hogy a munkaadók ütemezzék át a beosztást, az érintett dolgozók számára pedig gyakoribb és hosszabb pihenőidőket biztosítsanak. A foglalkoztató kötelessége, hogy a munkavédelmi oktatás alatt felkészítse a dolgozókat arra, miként ismerhető fel és kezelhető a hőség okozta túlzott igénybevétel, illetve a hőguta. Fontos az is, hogy a dolgozók figyeljenek egymásra, bármilyen egészségi állapotukkal összefüggő panasz, rosszullét esetén vagy sérülésnél a munkát azonnal hagyják abba, és igényeljék a munkahelyi elsősegélynyújtást vagy az orvosi ellátást – emelte ki a tárca.
Arra is felhívták a figyelmet, hogy mindig legyen mobiltelefon a munkaterületen arra az esetre, ha segítséget kell hívni. A munkavédelmi főosztály is működtet egy ingyenesen hívható munkavédelmi tanácsadó szolgálatot a 06-80-204-292-es zöldszámon, ahol tájékoztatást nyújtanak a munkavédelemmel összefüggő jogosultságokról és kötelezettségekről.