Visszaszorulóban van Magyarországon az uzsorázás – erre lehet következtetni a legfrissebb hivatalos adatokból. Az Országos Rendőr-főkapitányság a Magyar Időket arról tájékoztatta, hogy az elmúlt években egyre kevesebb alkalommal kellett nyomozni tisztességtelen kölcsönzés miatt. Négy esztendővel ezelőtt, 2012-ben például 378 uzsoraügyet zártak le országszerte, 2013-ban pedig 320-at. Egy évvel később viszont nagyjából a harmadára, 125-re csökkent az esetek száma, a mérséklődés tavaly is folytatódott. A mögöttünk hagyott esztendőben 87 ügyet rögzítettek idehaza, idén azonban ennél is alacsonyabbra süllyedhet az esetszám: az idei féléves statisztika mindössze tizenegy befejezett ügyről árulkodik.
– A kormányzati lépések elérték céljukat, ennek bizonyítéka, hogy a korábbiak töredékére esett az uzsoraügyek száma. A változás látványos – így kommentálta a legújabb adatokat érdeklődésünkre a KDNP alelnöke. Rétvári Bence úgy fogalmazott: az uzsorázás a szegényebb, kiszolgáltatott rétegeket fenyegető egyik legveszélyesebb társadalmi-bűnügyi jelenség, visszaszorítása pedig csak összetett intézkedésekkel lehetséges. A politikus az elmúlt évek kormányzati lépései közül elsőként a büntető törvénykönyv módosítását emelte ki. A kódexet 2011-ben változtatta meg a Fidesz–KDNP-többségű törvényhozás.
– A parlament akkor a bűnüldözés szempontjaihoz igazította a jog előírásait – fogalmazott Rétvári Bence, majd megjegyezte: az új passzus a 2013 óta élő új büntető törvénykönyvben is helyet kapott. Magyarázatként a kereszténydemokrata politikus arról beszélt, hogy egy-egy büntetőrendelkezés csak akkor lehet hatásos, ha kellően súlyos, elrettentő szankciót helyez kilátásba, az állam szervezetei pedig érvényre is juttatják a szabályt, s az elkövetőket hamar kézre kerítik.
– A mostani szabályok teljesítik ezeket az elvárásokat – jegyezte meg Rétvári Bence, majd rámutatott: a szigorú paragrafusok bevezetését követő években a korábbiaknál több elkövető került rács mögé. A lebukás valós lehetősége pedig sokakat elrettenthetett a bűnös cselekményektől, így az elfogott uzsorások egy részének helyét nem vették már át mások.
A nagy anyagi és társadalmi kárt okozó illegális jelenség visszaszorításához persze önmagában nem lett volna elegendő a törvénymódosítás. – A rendőrség megerősítésére, a legális hitelezési folyamatok keretek közé szorítására, a devizahitel eltüntetésére ugyanígy szükség volt, de bizonyos gazdaságpolitikai döntések is közrehatottak az uzsorázás mérséklődésében – fogalmazott a kormánypárti politikus. Utóbbiak között említette meg a munkahelyteremtést, a közmunkaprogramot, a családi kedvezményt s mindazokat az adóügyi és más lépéseket, amelyek segítették, hogy új befektetők érkezzenek az országba vagy az itt működő cégek újabb embereket vegyenek fel. – A nehezebb helyzetben élő családok csak akkor tudják elkerülni az uzsorásokat, ha legális keretek között pénzhez juthatnak – vélekedett az alelnök –, vagyis ha az érintettek elhelyezkedhetnek, esetleg legális úton kölcsönt vehetnek fel.
A rendőrség részletes adatai alapján egyébként az uzsorajelenség több lényeges mozzanata is kiemelhető. Mindenekelőtt is az, hogy elkövetőként az utóbbi időben főként középkorúak kerültek az igazságszolgáltatás elé, némelykor azonban hatvanévesnél idősebbek is közreműködnek a bűncselekményekben. Tudható az is, hogy a tettesek között több nő is akadt, olyannyira, hogy arányuk az utóbbi években 30-40 százalék körül mozgott.
Megemlíthető továbbá, hogy az ügyekben általában egy-két személy került a nyomozók látókörébe, így csoportokról, uzsorásbandákról nem lehet beszélni. Arról annál inkább, hogy sokszor egész családok akadtak fenn a hatósági hálón. Külföldi résztvevők vagy külföldi kapcsolat ugyanakkor nem merült fel az elmúlt időszak uzsoraeljárásaiban.
Mint megtudtuk, az ORFK rendszeresen figyeli azokat a nyomozásokat, amelyek az ország különböző pontjain zajlanak. – A rendőrség, ahogy eddig tette, úgy a jövőben is szervez akciókat az uzsorások lefülelésére – fűzték hozzá. Az eredményes fellépés érdekében a nyomozó hatóságok szorosan együttműködnek a települési önkormányzatokkal és a kisebbségek képviselőivel is.