Jelentősen megváltozott az egyszerű bejelentés folyamata a legfeljebb 300 négyzetméter hasznos alapterületű lakóingatlanok építésénél. A hó elejétől a bejelentést csak elektronikus úton lehet megtenni, ami illeszkedik a kormányzat célkitűzéséhez, hogy a közigazgatási ügyek nagy részét elektronikusan lehessen intézni. Így az építésügyi hatóságok szerepe tovább csökkent, mivel az egyszerű bejelentést július 1-jéig az illetékességgel és hatáskörrel rendelkező építésügyi hatósághoz kellett megtenni, ami viszont visszás helyzetet teremtett.
– Az egyszerű bejelentési dokumentáció kiforratlansága okán ez gyakran feszültség forrása volt az építtető és a hatóság között, mert bár engedélyezőként a bejelentést nem bírálhatta el az építésügyi hatóság, a hiányosságok nevesítésével és a bejelentés szabálytalannak minősítésével a gyakorlatban mégis előzetes kontrollt valósított meg – írta az Építésijog.hu.
A bejelentést a továbbfejlesztett elektronikus építési naplóban készenlétbe helyezéssel lehet megtenni. Ennek egyik feltétele, hogy az építész tervező feltöltse a kivitelezési dokumentációt, valamint a kivitelezési jogszabályban meghatározott egyéb dokumentumokat. Az építkezés a bejelentéshez képest tizenöt nap elteltével kezdhető meg.

Az adminisztráció csökkentésével tovább mérséklődhet az építésügyi hatóságok szerepe
Az építési szándékról az építésügyi hatóság az építésfelügyeleti hatósághoz hasonlóan elektronikus úton értesül. Előbbi tizenöt napon belül tájékoztatja a telek fekvése szerinti szakmai kamarát, a települési önkormányzat jegyzőjét, valamint a telek tulajdonosát, ha nem az építtető a tulajdonos, vagy az építtetőn kívül más személy is tulajdonjoggal rendelkezik a területen. Új bejelentést az új szabályok szerint már csak akkor kell tenni, ha a változás érinti az épület alaprajzi méretét, beépítési magasságát, a lakások számát, az épület telken belüli elhelyezkedését, vagy az épület homlokzati geometriáját, anyaghasználatát, színét.
Az építtetőnek a kivitelezés idejére kötelezően építész tervezőt kell megbíznia művezetésre, akinek az építési folyamatot legalább hat alkalommal meg kell tekintenie a helyszínen, és tapasztalatairól eseti bejegyzéseket kell felvezetnie az e-naplóba. Érdekesség, hogy most már családi ház építésekor is ki kell helyezni táblát közterületről jól látható helyen, feltüntetve azon többek között az építtetőt és a kivitelezőt, valamint az építkezés kezdési és várható befejezési időpontját.
Az egyszerű bejelentés sikerét jól mutatja, hogy már az első fél évben csaknem tízezer építési szándékot regisztrált a Lechner Tudásközpont, holott 2010 és 2015 között évente mindössze 4500-7500 új építési engedélyt adtak ki a hatóságok. Utóbbi adatokban ráadásul a fejlesztési célú nagy lakásberuházások is benne vannak.
A kedvező benyomásoknak köszönhetően elképzelhető, hogy a közeljövőben kibővítik az egyszerű bejelentés hatályát. – Szóba jöhetnek majd a nagyobb lakóingatlanok is, de a Magyar Építészkamarával jelenleg azt vizsgáljuk, hogyan lehet a meglévő családi házak legfeljebb 300 négyzetméteresre bővítésére kiterjeszteni. Az igény erre óriási, ráadásul a családi otthonteremtési kedvezmény kifejezetten támogatja az ingatlanbővítést – mondta korábban lapunknak Füleky Zsolt, a Miniszterelnökség építészeti és építésügyi helyettes államtitkára.