Hét helyezést javított hazánk a PwC és a Világbank-csoport által összeállított adózási rangsorban. A vállalkozások adófizetését összehasonlító listán Magyarország a 93. helyről a 86. helyre került. Kőmíves Krisztina, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadás üzletágának igazgatója szerint a jelentős javulásoka a 2017-es társasági adó és a szociális hozzájárulási adó csökkentése volt. A folyamat azonban ezzel még nem áll meg, a szociális hozzájárulás további mérséklése miatt az idei évről szóló – jövőre megjelenő kiadványban – további javulást várnak a szakértők.
Az adózással járó adminisztrációt figyelembe véve hazánk pontszáma nem változott az előző évekhez képest. Kőmíves Krisztina szerint ezen a téren úgy lehetne javulást elérni, ha az adóhatóság továbbfejlesztené adatelemző képességét, és ez alapján tovább koncentrálná ellenőrzési tevékenységét.
Jelezte: Magyarországon az adózás területén folyamatosan vezetik be a valós idejű adózást szorgalmazó intézkedéseket. Ezek a lépések ugyanakkor rövid távon inkább az adminisztrációt növelik, pozitív hatásuk csak évek múlva érezhető. – Óvatosan kell bánni a túl gyors és túl gyakori módosításokkal, sokkal inkább egyéb, adminisztrációt csökkentő intézkedésekkel együtt érdemes őket kezelni – vélekedett az igazgató.
A jelentés szerint a 2017-es javulás mértéke globális szinten viszonylag alacsony volt, annak ellenére, hogy tavaly összesen 113 országban vezettek be adóreformokat. A tanulmányban szereplő adatok szerint a nyereségadók 2017-ben 58 országban csökkentek, 37-ben nőttek, míg a munkát terhelő adók mértéke 17 országban csökkent és 39-ben nőtt. A tanulmány szerzői szerint az a tendencia, miszerint egyre több országban csökken a nyereségadóból származó bevétel és növekednek a munkát terhelő adók, már 2005 óta megfigyelhető.
Az adóellenőrzések időtartamát és összetettségét vizsgálva nagy eltérések mutatkoztak az egyes országok gyakorlata között. Volt, ahol az adófizetők akár 128 órát is eltölthettek az ellenőrzéshez szükséges információk összegyűjtésével, míg sokaknál ez csak néhány órába telik.
Az országok 97 százaléka tartott képzéseket az adóellenőröknek, rendszeres képzéseket azonban csak 35 százalékuk nyújtott az elmúlt évben. A tanulmány szerzői szerint a revizorok készségeinek fejlesztése létfontosságú, ha jól működő adórendszert szeretne fenntartani egy állam.