A Vas megyei Csepregen adott át a hét közepén új naperőművet Áder János köztársasági elnök. A Solar Markt Kft. létesítményének avatóján az államfő hangsúlyozta, hogy Magyarországon a tervezett energetikai beruházások megvalósításával a megtermelt elektromos áram 90 százalékát szén-dioxid-mentesen állítják majd elő 2030-ra.
Az államfő szerint szükség van a megújuló energia termelésének fejlesztésére, de elkerülhetetlen az atomenergia-kapacitás fenntartása, vagyis a két új nukleáris blokk, a Paks II projekt megépítése is. A szén-dioxid-mentes energiatermelés bővítése nélkül nem érhetők el azok a célok, amelyeket a párizsi klímamegállapodásban kitűztek – fűzte hozzá a távirati iroda tudósítása szerint.
– Magyarországon viszonylag későn ébredtünk, a napenergia hasznosítása nálunk még csak most indul, de ha megvalósulnak a tervek, 2014-hez képest 2030-ra hússzorosára növekedhet a beépített naperőmű-kapacitás – hangoztatta Áder János. Az államfő szerint nemzetközi szinten sem könnyű feladat, hogy egyszerre kell csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást és kielégíteni a világ egyre növekvő energiaigényét, mindezt megfelelő áron.
A csepregivel szinte egy időben, a mintegy 25 kilométerrel délebbre fekvő Vépen is átadott a társaság egy másik létesítményt, a két naperőmű összesen 10 megawatt kapacitással bír. A 150 ezer négyzetméternyi területre 30 ezer napelempanelt építettek be, az üzemeltetésükkel évente 9800 tonna szén-dioxid kibocsátása takarítható meg.
Ezek az első, állami és uniós támogatások nélkül, tisztán magántőkéből és banki hitelek felhasználásával megépült naperőművek Magyarországon Áder János szavai szerint. A beruházások a szakemberek számításai alapján 12 év alatt térülhetnek meg. Pusztai Péter, a Solar Markt Kft. ügyvezető igazgatója elmondta: a csepregi és a vépi naperőmű együttesen 2500 háztartást, 8-10 ezer embert képes ellátni elektromos árammal. Szólt arról is, hogy további naperőművek építését tervezik Kőszegen és Söjtörön.
Veszprém megyében viszont uniós támogatással kerülhetett napelemes rendszer 26 középület tetejére. A Középületek energiahatékonysági fejlesztése című pályázaton a Veszprém Megyei Kormányhivatal 1,28 milliárd forintot nyert el, amelyet a szolár áramtermelők felszerelése mellett 26 középület energetikai felújítására fordított – írta a Veol.hu. Az épületek állapotától függően homlokzat-, illetve födémszigetelést, nyílászárócserét vagy -felújítást, valamint fűtés-korszerűsítést hajtottak végre.
Vajda Viktória, a kormányhivatal főigazgatója elmondta, hogy a beruházás eredményeként a középületek gazdaságosabban üzemeltethetők, a megtakarított költségek újabb energiahatékonysági lépések forrásai lehetnek.