Masszív és földrengésbiztos költségvetés megalkotását kérte a kormányfő a pénzügyminisztertől. Erről Orbán Viktor beszélt tegnap a Kossuth rádióban. A miniszterelnök jelezte: a cél az, hogy ha előállna egy gazdasági válság, akkor ne legyen szükség Magyarországon megszorítások bevezetésére.
Orbán Viktor felvetette, hogy a nemzetközi pénzpiacon felvehető hitelek kamata nőni fog, bár azt senki nem tudja, milyen ütemben. Emellett pedig látni kell, hogy kereskedelmi háború bontakozik ki a világban, az Egyesült Államok az Európai Unióval szemben is megnyitott egy ilyen küzdelmet.
– Felhők gyülekeznek az égen, amelyek szerencsétlen módon rendeződnek el, ebből születhet válság – fogalmazott a kormányfő.
A miniszterelnök fontosnak nevezte a felelős gazdálkodást, mert az adja az ország védelmét. A válságjelek így nem téríthetik el a gazdaságpolitikát a megszabott iránytól, azaz folytatódni fog a növekedés, és újabb lépést lehet tenni a teljes foglalkoztatottság eléréséért.
– Magyarországon 2010 előtt az volt a szokás, hogy a választás évében tönkretették a költségvetést, a következő év pedig ráment a károk helyreállítására. Most olyan büdzsé készül, amely az emberek érdekeit szolgálja – tette hozzá Orbán Viktor, aki megemlítette azt is, hogy a működést tekintve a 2019-es egy „nullás” költségvetés lesz. Az állam működésére annyit költenek, mint amennyi pénz van, az 1,8 százalékos hiány pedig a jövőbeli beruházásokra vonatkozik.
Lapunk az elhangzottak kapcsán megkérdezte a válságjelekről és a magyar gazdaság állapotáról a Takarékbank vezető elemzőjét. Suppan Gergely hangsúlyozta, hogy az ország jelenlegi helyzetét nem lehet egy lapon említeni azzal, amilyen 2008–2009-ben volt, amikor a nemzetközi pénzügyi válság kirobbant. – Azóta fundamentális fordulat következett be, jelentős mértékben csökkent az ország sérülékenysége. Hazánk GDP-arányos nettó külső adóssága 2009-ben 60 százalék volt, most 10 százalék körül van. Két éven belül Magyarország nettó hitelezővé válik, ami nagy előnyt jelent – magyarázta a szakértő.
Szerinte kitart a gazdaság lendülete, szárnyal az építőipar, bővül a beruházások üteme. Ezért ha a nemzetközi körülmények rosszabbra fordulnának, az sem rengetné meg hazánkat. Az elemző ezzel együtt pozitívnak nevezte, hogy a jövő évi költségvetésben megfelelő mértékű tartalékot képeznek.

A kormány szerint kiemelten fontos a felelős gazdálkodás, mert az biztosítja az ország védelmét
Fotó: Havran Zoltán
Suppan Gergelyt az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti kereskedelmi háborúról is kérdeztük. Az elmúlt napokban többen számolgatták, hogy az amerikai védővám mekkora kárt okozhat Európának. A Takarékbank szakértője szerint ebben a kérdésben a két félnek mindenképpen érdemes lenne kompromisszumra jutnia. Ha Amerika tényleg beleáll a kereskedelmi háborúba, akkor az uniónak érdemes lenne megfontolnia az Oroszország elleni szankciók feloldását. Így az oroszokkal, Kínával és más országokkal kell a kereskedelmet erősíteni. Ez Amerikát is lépésre késztethetné.
Suppan Gergely szólt a kamatok várható feljebb srófolásáról is. Szerinte Európában még nem kell tartani ettől, az amerikai emelés pedig elsősorban azokat a feltörekvő országokat hozná nehezebb helyzetbe, amelyek dollárban adósodtak el. Hazánk nem tartozik e körbe Az olaszországi helyzet szerinte valóban „forró”, de attól nem kell tartani, hogy az alapító tagország kilépne az euróövezetből.