Diplomáciai fellépésre, Románia érdekeinek és becsületének megvédésére szólította fel a bukaresti kormányt a román ellenzéki Népi Mozgalom Pártja (PMP).
A Traian Basescu volt államfő által alapított, jelenleg Eugen Tomac által vezetett kis parlamenti formáció az FGSZ Földgázszállító Zrt. vezérigazgatójának bukaresti kijelentéseit kifogásolta.
„A Romániába látogató Terhes Kristóf értékes javaslatokat fogalmazott meg azzal kapcsolatban, hogy mit tegyünk a saját természeti kincseinkkel” – hangsúlyozta ironikus hangvételű közleményében a PMP elnöke. Az ellenzékhez közel álló román média egy része szerdán úgyszintén kritikusan számolt be az FGSZ vezérigazgatójának bukaresti sajtótájékoztatójáról. Itt Terhes Kristóf – sajtóbeszámolók szerint – többek között azt is elmondta, hogy Romániának nincs kapacitása a fekete-tengeri gáz felhasználására, mivel fejletlen a petrolkémiai ipara. A vezérigazgató hozzátette: a bolgár–román–magyar–osztrák (BRUA) gázfolyosó óriási hasznot hoz Romániának.
Romániában Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter február eleji bukaresti látogatása óta az ellenzékhez köthető médiumok és a jobbközép ellenzéki pártok magyarellenes előítéletekre alapozva támadják a szociáldemokrata kormánykoalíciót, miután a magyar tárcavezető bejelentette: magyarországi cégek nyerték meg a román–magyar gázvezeték kapacitáslekötési eljárását. Az ügyet most újra felmelegíteni próbáló PMP tavasszal azt kezdeményezte, hogy parlamenti különbizottság vizsgálja ki a fekete-tengeri gáz magyarországi exportjának tervét. Ezt azonban még a többi ellenzéki párt sem támogatta.
A román gázhálózatot üzemeltető állami vállalat, a Transgaz már korábban cáfolta azokat a vádakat, miszerint a bolgár–román–magyar–osztrák gázfolyosó fejlesztése kizárólag Magyarország érdekeit szolgálná.A vállalat a BRUA folyosó megvalósítását román nemzeti érdeknek tartja, amely megkerülhetetlen szereplővé teszi Romániát az Európai Unió gázpiacán. A Transgaz arra is emlékeztetett, hogy a projektet az egymást váltó bukaresti kormányok mindegyike felvállalta, és az EU határozottan támogatja. A román gázszállítási rendszer üzemeltető kiemelte: a sajtóban megkérdőjelezett kapacitáslekötési eljárás elengedhetetlen feltétele volt a projekt folytatásának.
A román energiaügyi minisztérium egyébként június elején közölte, hogy a Transgaz megkezdte a gázfolyosó romániai szakaszának építését. A projekt első szakaszában a dél-romániai Podisortól a bánsági Temesrékásig fektetik le a vezetékeket, ezt vélhetően 2020-ig fejezik be. A tervek alapján 2022-re elkészül az új romániai vezeték második szakasza is, ez Temesrékástól az Arad megyei újpanádi gázelosztó pontig fog tartani, ugyanakkor kibővítik a magyar–román gázvezeték kapacitását évi 4,4 milliárd köbméterre.
„Románia tiszteletben fogja tartani a bolgár–román–magyar–osztrák gázfolyosó romániai szakaszának megépítésére vállalt valamennyi határidőt” – olvasható a román energiaügyi minisztérium tegnap kiadott közleményében, amelyet az Agerpres hírügynökség idézett.