Megszámlálhatatlanul sok program várja országszerte az ünneplőket vasárnap, sőt az egész hétvége az államalapítás ünnepének jegyében telik. Rengeteg izgalmas rendezvény, fesztivál, zenei és gasztronómiai program kínálkozik, ezekből a teljesség igénye nélkül válogattunk.
Hajdúszoboszlón vasárnap este 8 órakor az új kenyeret Őz Lajos református lelkész, Lipták József római katolikus plébános és Fekete András görögkatolikus parókus áldja meg. A szoboszlói szabadtéri színpadon eközben Bárdosi Ildikó népdalénekes, a Népművészet Ifjú Mestere lép fel, majd könnyűzenei koncert várja az érdeklődőket. Később tűzijátékot rendeznek a színpad és a Fesztivál tér környékén.
Sopronban a Szent István-plébánia szervezésében 20-án 10 órakor kezdődik az államalapítás ünnepe és a Szent István-napi búcsú a Szent István-templomban. Ünnepi szentmisét a templom előtti téren tartanak, amelyhez kapcsolódik a hagyományos városi ünnepség, a kenyér- és borszentelés.
Esztergomban az egész héten át zajló Szent István-napi zenei fesztivál zárásaként a hétvégén a hagyományok őrzése mellett pezsdítő újdonságokat, szórakoztató kikapcsolódást ígérnek. A rendezvényen népszerű zenekarok, könnyűzenei előadók biztosítják a hangulatot a kulturális programok mellett.
Szentendre is méltóképp emlékezik meg államalapító Szent István király ünnepéről: a Duna-korzón, illetve a Lázár cár téren koncertek, táncbemutató, városi megemlékezés, bibliai meseolvasás és ökumenikus kenyérszentelés is lesz vasárnap.
A magyarok kenyere program kiemelt eseménye az ünnepnek, amely Pécsett, a Sétatéren várja a közönséget. Immár hetedik éve kel életre a program, amelynek során az ország összes megyéjéből, megyei jogú városaiból, kisebb településeiről, valamint a Kárpát-medence magyarakta településeiről (Sepsiszentgyörgytől Lendváig, Pozsonytól Zentáig) felajánlott és összegyűjtött búzát ünnepélyes keretek között összeöntik és megőrlik. Az elkészített lisztből kenyér készül – méghozzá az aratásokat követő első új kenyér, amelyet rászorulók kapnak meg.
Vasárnap ünnepi megemlékezéssel és egész napos családi programmal várják az ünnepelni vágyókat az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban. Első szent királyunk ünnepén egész nap ingyenes programok lesznek, az Árpád-emlékmű előtti téren pedig közéleti személyiségek, ismert előadóművészek közreműködésével emlékeznek meg államalapító uralkodónkról.
A Balatonnál is számos program kínálkozik a hétvégére, például hajóról is lehet élvezni a tűzijátékot. Augusztus 19-én a BAHART tűzijátéknéző járatot indít többek közt Badacsonyból, Balatonlelléről, Balatonalmádiból, Keszthelyről, a lehetőségekről érdemes a hajós társaság weboldalán előre tájékozódni.
Hagyományosan a régió egyik legnagyobb idegenforgalmi eseménye, a nyári szezon legjelentősebb fesztiválja a bor és kenyér ünnepe Siófokon, amely augusztus 20-a köré szerveződik. Folk- és világzene, kézműves hagyományok kerülnek előtérbe ezeken a napokon.
A folklór tradicionális értékeit és a népszerű világzenei irányzatokat bemutató koncertek mellett néptánc, családi programok, népi játékok, vásár és gasztronómiai élmények várják a vendégeket a Balaton déli partján. A tradícióknak megfelelően a siófoki fesztiválon fontos szerepet kap a gasztronómia, emellett változatos kulturális rendezvényekre, koncertekre és ünnepi eseményekre kerül sor: lesz kenyérszentelés, a város bora kiválasztása és tűzijáték.
Balatonfüreden a héten megkezdődött a maratoni borprogram. A Balaton-felvidék ízletes nedűit adó balatonfüred-csopaki borvidék méltó ünnepe a nagy múltra visszatekintő, minden év augusztusában megrendezendő Balatonfüredi borhetek. A borosgazdák a Tagore sétányon felállított, hangulatos borsátraikban három hétig várják a vendégeket, augusztus 20-án mindezt ünnepi tűzijátékkal is kiegészítik.