Bér- és járuléktámogatásokra, valamint a fiatalok és a hátrányos helyzetűek munkaerőpiaci integrációját segítő intézkedésekre is pályázhatnak a vállalkozások 2020-ig az uniós Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program (Ginop) keretén belül. Ezekre a célokra közel 174 milliárd forint áll rendelkezésre. Cseresnyés Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára a közelmúltban arról beszélt, habár 2010 óta több mint félmillió fővel nőtt a dolgozók száma, ráadásul 330 ezer embernek a versenyszféra teremtett megélhetést, még mindig vannak olyan csoportok, társadalmi rétegek, amelyeket támogatni kell.
Az Ifjúság garanciaprogramhoz eddig negyvenezer fiatal csatlakozott, közülük 25 500 fő már vagy képzésen vesz részt, vagy munkába állt. A vállalkozások a pályázat keretében támogatást kapnak a fiatal, 25 év alatti munkavállalók képzésére, a bérekre, valamint a mobilitás megteremtésére. A fiatalok vállalkozóvá válása elnevezésű program keretében a 18 és 25 év, valamint a nem dolgozó, nem tanuló 25 és 30 év közöttiek igényelhetnek hárommillió forint vissza nem térítendő támogatást vállalkozásuk elindításához.
Az uniós program megalkotói azokról sem felejtkeztek el, akik nem kívánnak vállalkozni. A gyakornoki programban mentorálásra, bér- és járuléktámogatásra pályázhatnak a cégek augusztustól. Ez azért is előnyös a munkavállalóknak, mert a belső képzés során a vállalkozói elvárásoknak megfelelően tudják oktatni a fiatalokat, akik így könnyebben helyezkedhetnek el.
A fiatalok munkaerőpiaci integrálása mellett kulcskérdés a valamilyen okból hátrányosabb helyzetűek segítése. Ehhez nyújt támogatást többek közt az Út a munkaerőpiacra elnevezésű program, amelyben az alacsony képzettségűek oktatására lehet felhasználni 112 milliárd forintot, eddig már 133 400 főt sikerült bevonni. Cél az is, hogy a közfoglalkoztatottak közül a jelenlegi 14-15 százaléknál nagyobb legyen azok aránya, akik az elsődleges munkaerőpiacon helyezkednek el a későbbiekben.
A Ginopon belül szintén nagy csoportot képez a szakképzésre, a versenyképes munkaerő megteremtésére vonatkozó pályázati csomag. Fontos célkitűzés a digitális szakadék csökkentése, az idegennyelv-oktatás, amelyben kis- és nagyvállalatok is részt vehetnek, valamint hogy csökkentsék azoknak a számát, akik végzettség nélkül hagyják el a képzést. A pályázatok egy részét már kiírták, de a következő hetekben, hónapokban nagyüzemben érkeznek a felhívások.