A hét utolsó munkanapja a közép-európai térségről szólt a hitelminősítőknél, a Moody’s Investors Service és a Fitch Ratings is a Magyarországgal, illetve a térséggel foglakozott legújabb kutatási anyagaiban, ezekben mindketten felvetették a kedvező irányú besorolásmódosítás lehetőségét. Jelenleg mindhárom nagy minősítőnél egy fokkal a befektetésre ajánlott határ alatt van a magyar besorolás. A Moody’s-nál és az S&P-nél stabil, a Fitchnél a három közül a legkedvezőbb szinten, pozitív osztályzattal állnak a kilátásaink.
A Moody’s kiemelte, hogy a gazdaságra kedvezően hatottak a fogyasztást élénkítő kormányzati intézkedések, és szintén pozitív fejleményként hozta fel a bankadó tervezett fokozatos csökkenését. Ugyanakkor kockázatnak tekinti, hogy változatlanul magas a magyar államadósság, ami az év végére a GDP 75 százalékát teheti ki. Emiatt arra is számítani kell, hogy középtávon ez meghatározhatja a gazdaság növekedési lehetőségeit is – figyelmeztetett Alpona Banerji, a jelentés társszerzője.
A kiadott anyag a Moody’s tényleges szándékairól meglehetősen homályosan fogalmaz. Felminősítés akkor jöhetne, ha létrejönnek a tartós növekedés lehetőségei, kiszámítható marad a gazdaságpolitika, vagy ha látványosabban csökkenne az államadósság. Bőven vannak olyan piaci vélemények – kormányzatiról nem is beszélve –, amelyek szerint ez már mind adott. Mostani közleményével a Moody’s egy tizeddel, 2,7 százalékosra rontotta az idei növekedési előrejelzését is. Érdekes, hogy a kedvező országszintű prognózisokkal együtt a Moody’s a legutóbbi ütemezett felülvizsgálatnál több piaci elemző várakozásával szemben nem változtatott a magyar államdósság kilátásain. Július közepén azonban kedvezőre emelte a bankrendszer kilátási osztályzatát, és egyúttal a makrogazdaság stabilizálódásáról is beszélt, ami akár már akkor a kilátások javítását is indokolttá tehette volna.
A Fitch némileg máshogy ítéli meg az adóssághelyzetet. A hitelminősítő többek között a nettó külső adósság gyors csökkenését hozza fel indokként, amiért pozitívra változtatta Magyarország kilátásait, ezzel ennél a hitelminősítőnél vagyunk legközelebb a felminősítéshez. Kifejezetten kedvező fejleményként ítélte meg, hogy a devizahitelek forintosításával csökkent a gazdaság sebezhetősége és stabilizálódott a bankrendszer helyzete. Ezért Magyarországon és a közép-európai térség többi országában is középtávon felminősítéseket helyezett kilátásba a Fitch.
A következő a sorban mégis a Standard & Poor’s lesz, amely a jövő héten vizsgálja felül a magyar osztályzatot. Ahogy a másik két hitelminősítőnél, az S&P-nél is egy fokkal vagyunk még a bóvli határ alatt, kilátásunk stabil. A Morgan Stanley által kiadott legfrissebb előrejelzésében kifejtette: a felülvizsgálattól a kilátások pozitívra való javítását várja. Az elemzőház szerint az utóbbi időben tetemesen csökkent Magyarország gazdasági sebezhetősége, ez pedig mindenképp indokolttá tenne egy kedvező hitelminősítői lépést.
Nem kizárható, de nem is valószínű, hogy egyből jönne a magyar kilátásokat stabilnak látó hitelminősítőknél egy felminősítés, ugyanis a szokásjog alapján először kedvezőre kell módosulnia a kilátásoknak, s csak ezután lehet szintet lépni. Erre most értelemszerűen a Fitch esetében van a legnagyobb esély, ami novemberben vizsgálja felül legközelebb Magyarország besorolását. Ez megfelelne a legtöbb elemzői várakozásnak, miszerint idén már legalább egy nagy hitelminősítőnél visszakerül Magyarország a befektetésre ajánlott kategóriába, és jövőre a másik kettő is követi a példát.