– Hosszú, és sokszor kilátástalannak tűnő tárgyalások végére került pont a napokban. Biztossá vált a Földművelésügyi Minisztérium (FM) engedélye révén, hogy Balatonbogláron újraindulhat a szőlész-borász képzés. Kedvezően hatott a tárgyalások alakulására, hogy olyan komoly befolyással bíró személyek, mint a dédunoka Mathiász Gábor, vagy a Boglárhoz szorosan kötődő Mocsai Lajos, a Testnevelési Egyetem rektora is mellénk álltak, nem beszélve arról a negyven dél-balatoni borászról, aki kézjegyével látta el az FM-hez írt kérelmet – mondta lapunknak Szamosi Lóránt.
A Nemzetgazdasági Minisztériumhoz tartozó Siófoki Szakképzési Centrum főigazgatója egyebek közt arra emlékeztetett, hogy a balatonboglári az ország huszonkét borvidéke közül az ötödik legnagyobb – az utóbbi tíz évben három alkalommal onnan került ki az Év bortermelője –, és olyan kiváló pincészetek emelik fényét, mint a Konyárié, Léglié, Bujdosóé, Podmaniczkyé, Trunkóé, Póczé vagy Garamvárié. Lesz tehát hol elsajátítani a leendő borászoknak a szakma fortélyait.
– Elöregedett a szőlésztársadalom, utánpótlás alig akad – kesergett a minap Légli Ottó balatonboglári borász. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsának múlt év őszén megválasztott elnöke váltig állítja: új szemléletű szakemberekre van szükség. Olyanokra, akik képesek megállítani az uniós csatlakozáskor még 90 ezer, ám mára 60 ezer hektárnyira zsugorodott szőlőterület további csökkenését.