A virtuális valóság, a vezető nélküli közösségi közlekedés, a digitális kommunikációs platformok és még számos újdonság mára már a mindennapjaink részévé vált.
– A folyamatos alkalmazkodás nem kérdés: aki lemarad, kimarad, elmegy mellette a világ. A digitalizáció azonban nemcsak az emberek mindennapjait változtatja meg, hanem forradalmat jelent az ipari vállalatok számára is, és gyorsabban alakítja át a munka világát, mint gondolnánk – vázolta fel a közeljövőt a Magyar Időknek Dale A. Martin, a Siemens Zrt. elnök-vezérigazgatója annak apropóján, hogy megkezdődött az Ipar napjai kiállítás. A hazai ipar egyik legátfogóbb seregszemléjén az idén 130 éves Siemens is részt vesz.
Dale A. Martin meggyőződése szerint küszöbön áll az az időszak, amikor például a villanyszerelők sem juthatnak álláshoz anélkül, hogy szoftverfejlesztési alapismeretekkel rendelkeznének. Ezenkívül számtalan megszűnő iparágból áramolhatnak majd át a munkavállalók digitális területekre. Ehhez azonban a vállalatvezető szerint nem lesz elég pusztán az, ha a munkavállalók eligazodnak a technológia világában: képesnek kell lenniük arra is, hogy folyamatosan fejlődjenek, mindezt ráadásul gyorsan és hatékonyan tegyék. Az elnök-vezérigazgató emlékeztetett Konfuciusz 2500 évvel ezelőtti szavaira, amelyek az élethosszig tartó tanulásról szólnak, és hozzátette, hogy a jelenkorban ez nem opció lesz, hanem magától értetődő jelenség.

Dale A. Martin: Készülni kell a digitális átalakulásra
Azonban nemcsak a munkavállalók oldalán merülnek fel új követelmények, az ipar digitális átalakulása a munkaadóktól is elköteleződést igényel.
– Egyfelől át kell alakítani a karriermodelljeinket úgy, hogy azok támogassák a munkavállalók élethosszig tartó fejlődését. Emellett pedig úgy kell módosítanunk a munkafolyamatainkat, hogy az a tapasztalt, idősödő munkavállalókhoz is alkalmazkodjon.
Ehhez befektetésre van szükség. A Siemens is több mint 500 millió eurót költött világszerte tavaly a munkavállalók képességeinek fejlesztésére, és biztos vagyok abban, hogy ez meg fog térülni – mondta a vállalatvezető. Dale A. Martin hangsúlyozta, hogy a folyamatos készségfejlesztés segíti az innovációt, a digitális gazdaság nyújtotta lehetőségeken keresztül tehát hozzájárul Magyarország gazdaságának folyamatos fejlődéséhez.
A Magyarországon 130 éve működő vállalat a fenti szemlélet értelmében ki is veszi a részét a munkaerőképzésben. Idén végez a duális rendszerű szakképzésben a Siemens Képzési Központ negyedik évfolyama, a tanulók nemzetközileg is versenyképes technológiai ismeretekkel és nyelvtudással lépnek ki a nagybetűs életbe. A vállalat felsőfokú képzést is indított a 2015–2016-os tanévben a Budapesti Gazdasági Egyetemmel, 2017 februárjától pedig szintén duális rendszerű villamosmérnöki és a mérnökinformatikusi képzést indított el a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karával.
A megfelelő – digitális – tudással rendelkező munkatársakra azért is szüksége van a vállalatnak, mert jelenleg mintegy 33 ezer főt foglalkoztat világszerte csak a kutatás-fejlesztési területen.
A Gartner és a PwC szerint a Siemens – a forgalmat tekintve – már ma is a világ tíz legnagyobb szoftvervállalata közé tartozik. A vállalat tervei szerint 2020-ig tíz százalékot meghaladó mértékben növelné a bevételeit a szoftverek, digitális szolgáltatások területén.