Az elmúlt napokban relatív nyugalom volt a forintpiacon, ami egyúttal az árfolyam stabilizálódását is eredményezte. – Kijelenthetjük, hogy egyensúlyi állapot jött létre, egyelőre – írták a napokban Blahó Levente és Pálffy Gergely Raiffeisen elemzők. – Továbbra is a 322-325 forint közötti szűk sávban mozog az euró-forint árfolyam, úgy tűnik, a forint megtalálta magának a kényelmes szinteket – erősítette meg mindezt tegnap az Erste Befektetési Zrt. helyzetértékelése.
A forintárfolyam látszólag továbbra is közömbös az országspecifikus tényezőkre. Ahogy nem követte jelentősebb erősödés a legutóbbi GDP-adatot, amivel Magyarország dobogós helyen végzett az ismert adatok szerint az uniós második negyedéves összevetésben, annak se volt különösebb hatása, hogy némi csalódást keltve a Standard & Poor’s ismét nem minősítette fel az országot.
Ellenben jóval nagyobb a lecsapódása a nagyobb nemzetközi fejleményeknek, ezekből várhatóan a jövőben sem lesz hiány. Tegnap újabb forduló jött az Egyesült Államok által kezdeményezett védővám-hadakozásban, és bármikor történhet valami Törökországban vagy még inkább Olaszországban, ami megingatja a bizalmat és eladásokat eredményez.
Ugyancsak jól mutatja a nemzetközi bizalom ingadozását, hogy pár napja még a forint az euróval szemben megközelítette a korábbi évek során megszokott 305-315 forint közötti kereskedési sávját, ez azonban gyorsan eltűnt, amint kiéleződni látszott a konfliktus az Egyesült Államok és Törökország között.

Pénteken a befektetők és a közgazdászok az Egyesült Államokra figyelnek
Fotó: Reuters
Pénteken a befektetők és a közgazdászok az Egyesült Államokra figyelnek, ahol a szokásos, Jackson Hole-ban tartott csúcson először vesz részt az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve vezetőjeként Jerome Powell. Kjetil Olsen, a Nordea elemzője szerint a Fed legutóbbi ülésének a héten megjelent jegyzőkönyve alapján lényegében biztosra vehető, hogy szeptemberben újabb kamatemelés lesz Amerikában. Powell előadásától azonban azt is várják, hogy iránymutatást ad a kilátásokról, arról, hogy ugyan kedvezően alakulnak az Egyesült Államokban az inflációs folyamatok, látszólag lassulóban van a növekedés, ami ellen viszont az alacsonyabb kamatokkal lehetne hatni.
Arról nem is beszélve, hogy még nem beláthatók a kereskedelmi hadakozás növekedésre gyakorolt hatásai. Így az is elképzelhető, hogy a korábbi árazástól eltérően kevesebbet emelkednek jövőre az amerikai kamatok. Ebben látszólag politikai nyomás is nehezedik a Fedre, miután Donald Trump elnök a napokban méltatlankodott, amiért a Powell-vezette Fed nem tesz többet az alacsonyabb kamatokkal a gazdasági növekedés támogatása érdekében.
A Nordea szerint rövid távon a magyar monetáris politika sem valószínűsíti, hogy jelentős forinterősödés legyen. A dán bank elemzői szerint ugyan a Magyar Nemzeti Bank szigorításra utaló legújabb kommunikációja támaszt ad a forintnak, további erősödésre akkor van kilátás, ha ténylegesen elkezdenek szigorodni a feltételek. A Nordea ezért rövid távon és az év végén is 325 körüli euróárfolyamot vár, ami jövőre állhat erősödő pályára, 2019 végén már a régi kereskedési sáv határát jelentő 315-ös értékekkel számolnak.
A fentiek mellett, ahogy korábban is írtuk, a gyengébb árfolyamnak is több kedvező hatása volt. Így jól jártak az exportra termelő cégek, pénzt hozott a határ menti településekről átjáró külföldiek vásárlása, míg a turizmus növekedése is további lendületet vehetett.