Az infrastrukturális fejlesztéseken kívül a helyi élelmiszeripar lehet az egyik legnagyobb nyertese a paksi atomerőmű bővítésének, hiszen a munkavégzés miatt a térségbe települő, várhatóan 8-12 ezer embert élelemmel is el kell majd látni – válaszolt tegnap a Magyar Idők kérdésére Süli János, Paks polgármestere a városban tartott tájékoztatón. Jelezte, a kormány egyébként is támogatja a rövid élelmiszerutak kialakítását, a helyi kisgazdaságok pedig megerősödhetnek az építés tíz éve alatt. Amikor ez a többlet fogyasztói réteg eltűnik, akkor a megfelelő gazdasági alapot kialakított vállalkozások feldolgozott élelmiszereket kezdhetnek távolabbra küldeni.
A Paksi Társadalmi Tanács és a kormány képviselői egyeztetését követően elhangzott az is, hogy a városban legalább 600 lakás épülne, de Szekszárdon vagy kisebb településeken is létrehoznának lakóházakat vagy kisebb ingatlanokat, olyanokat is, amelyeket később a falusi turizmusban lehetne hasznosítani. Aszódi Attila, a nukleáris kapacitás fenntartásért felelős kormánybiztos szerint a társadalmi tanács létrejötte rendkívüli jelentőségű, hiszen a környék 41 települése egyrészt jelezheti, hogy mire van szüksége az atomerőművi beruházás kapcsán, ugyanakkor az igények nem keresztezik vagy fedik egymást, mert az jól koordinált.
A tanács tegnap második alkalommal ült össze, fő célja pedig az, hogy létrejöjjön a hatékony, kétirányú információáramlás – fűzte hozzá a kormánybiztos. Tájékoztatott arról is, hogy elkészült az a jelentés, amely az elmúlt egy év műszaki és engedélyezési történéseit foglalta össze. Ez alapján tájékozódhat a tanács is, de a polgármesterek, a települések és a szélesebb nyilvánosság számára is rendelkezésre áll a dokumentum.
Mint a kormánybiztos kiemelte: az érintett 41 településtől kapott visszajelzések szerint a régió számít a paksi bővítésre, amely érdekli a környéken élőket. Ezért a beruházáshoz kapcsolódó, egyik kiemelkedő jelentőségű fejlesztés a kalocsai híd lehet, amelyről már elkészültek az előzetes tanulmányok. Három útvonalterv jött szóba, de a legvalószínűbb, hogy Foktő közelében húzódik majd a híd a Dunán. A legoptimistább számítások szerint 2018-tól lehet üzembe helyezni, és Kalocsa felől az 51-es útról lehetne ráhajtani. A másik oldalon a 6-os útra vezetne ki, és vélhetően lesz bekötése az M6-os autópályára is. Szabványos kerékpárutat is terveznek rá, ám azt, hogy a vasutat is rávezetik-e hosszas elemzések után dőlhet csak el.
A tájékoztatón elhangzott az is, hogy a paksi atomerőmű két új blokkja építéséhez kapcsolódó előzetes feladatok az ütemtervnek megfelelően haladnak. Az orosz fél most egy oroszországi referencia-erőmű terveiből kiindulva készíti a terveket a paksi adottságokhoz igazítva. Ezzel párhuzamosan átfogó oktatási cselekvési terv is készül a hiányzó szakemberek pótlására, ezzel a kormány foglalkozik a későbbiekben.