– A Nemzeti Tőzsdefejlesztési Alap alapkezelőjének kiválasztására kiírt pályázat nyertese a Széchenyi Tőkealap-kezelő Zrt. (SZTA) lett – közölte Rákossy Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára az MTI-vel. Mint elmondta, az alapkezelő feladata a hazai kis- és középvállalkozások (kkv) támogatása, megerősítése és a tőzsdei megjelenésüket elősegítő tőkebefektetések megvalósítása lesz.
A tájékoztatás szerint a 13 milliárd forintos támogatásból az alapkezelőnek törekednie kell, hogy évente 4-8 – a pályázati kiírás feltételeinek megfelelő – mikro-, kis- és középvállalkozás bevezetésére kerüljön sor a hazai multilaterális kereskedési platform (Multilateral Trading Facility) piacán, illetve az arra alkalmasak – magasabb kereskedési kategóriában – nyilvános tranzakciót is megvalósítsanak a tőzsdén. A tőkealapnál a felhasználhatósági kör széles lesz, azaz a kiválasztott kkv-k bármilyen szektorból és az ország egész területéről élhetnek a finanszírozási lehetőséggel.

Becsöngetésre várnak: a nemzetgazdasági tárca évente féltucat új szereplőt szeretne
Az alap létrehozásához kapcsolódó tőkeprogram célja kettős: egyrészt támogatja a hazai vállalkozások fejlesztését, versenyképességük és hatékonyságuk javítását, hozzájárulhat új piacok eléréséhez, meglévő termékpaletta bővítéséhez, illetve olyan üzletfejlesztési megoldások megvalósításához, amelyek elősegítik a meglévő működés javítását és új ügyfelek megszerzését.
Másrészt ettől elválaszthatatlan célja, hogy növelje a hazai tőkepiacon, elsősorban a Budapesti Értéktőzsdén megjelenő hazai kis- és középvállalatok számát, ezzel hozzájárulva a finanszírozási eszközök diverzifikációjához, hatékony forrásbevonási lehetőséget biztosítva a magas növekedési potenciállal rendelkező, nemzetközi piacra lépésre érett és további növekedésre képes vállalkozások számára – ismertette Rákossy Balázs.
A közelmúltban jelentette be az SZTA, hogy jelentős az érdeklődés a magyar kis- és középvállalkozások részéről az alapkezelő két új tőkealapja iránt, több száz növekedési tervekkel rendelkező cég kereste meg az alapot támogatásért. Az alapkezelő 50 milliárd forintra bővült keretéből a következő évtizedben százas nagyságrendben tervez tőkét fektetni hazai kkv-kba. Csuhaj V. Imre, a zrt. elnök-vezérigazgatója elmondta, szakértői csapatuk folyamatosan dolgozik azon, hogy a beérkező több száz üzleti koncepció közül kiválassza a legígéretesebbeket.
Az SZTA egész Magyarország területén keresi azokat a stabilan növekedni képes cégeket, amelyek tevékenysége akár a tőkebefektetők fő célpiacain kívül esik, mint például a fémipar, illetve nem reális megoldás számukra a hitelfelvétel. Az alapkezelő a Széchenyi Tőkebefektetési Alapon keresztül 22 milliárd, az Irinyi II. Kockázati Tőkealap 8 milliárd, a Kárpát-medencei Vállalkozásfejlesztési Alap 20 milliárd forinttal járul hozzá a kkv-szektor versenyképességének növeléséhez.
A szeptemberben elindult Irinyi II. Kockázati Tőkealap az Irinyi-tervben kiemelt iparágakban tevékenykedő, közép-magyarországi ipari vállalkozások, beszállítócégek számára biztosít tőkét a bővüléshez, fejlesztésekhez, valamint Ipar 4.0-s digitalizációs terveik megvalósításához. A kiemelt szektorok közé tartozik a járműipar, a speciális gép- és járműgyártás, a zöldgazdaság, a megújuló energia, az élelmiszeripar, az egészségipar, a védelmi ipar, a faipar, valamint az ezekhez kapcsolható infokommunikációs, digitális fejlesztések.