Évről évre nő a kereslet az étrend-kiegészítők iránt az országban, csak a legálisan működő kereskedők és a gyógyszertárak adatai alapján az éves forgalom eléri a negyvenmilliárd forintot. Ennyit költenek a fogyasztók a különböző vitaminokra és ásványi anyagokat tartalmazó szerekre. Ebben persze még nincsenek benne az interneten kapható, sokszor bizonytalan eredetű és hatású áruk. Becslések szerint a világhálón árult készítmények forgalma elérheti, de akár meg is haladhatja a legális értékesítés összegét. Bérci István, a Magyarországi Étrendkiegészítő-gyártók és -forgalmazók Egyesületének (Mékisz) elnöke lapunknak elmondta: a gyógyszertárak adatai szerint évente tíz százalékkal nő a piac, ami jellemzően nem az árak emelkedésének, hanem a fogyasztás tényleges bővülésének tudható be.
A legtöbben multivitaminokat, C-vitamin-készítményeket, magnézium- és kalciumtartalmú szereket, illetve ízületi porcregeneráló termékeket vásárolnak. Bár az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy az átlagvásárló negyven-ötven év közötti, középosztálybeli nő, aki a szüleinek, a gyerekeinek és a férjének is vásárol étrend-kiegészítőket, a vásárlók köre folyamatosan bővül. – Ma már egyre több ember fordul ezekhez a készítményekhez. Sokan az állásukat féltve orvos helyett egyenesen a gyógyszertárba rohannak, s különböző készítményekkel, gyógyteákkal – amelyek egyébként nem az étrend-kiegészítők kategóriájába tartoznak – próbálják helyrehozni az egészségüket – emelte ki az egyesület vezetője.
A szakember szerint a gyógyszertárban kapható áruk minden esetben biztonságosak és a minőségük is jó. Ezt garantálja az a nemrég aláírt szakmaközi egyezmény is, amelynek részeként a patikákba kerülő árukat szigorú minősítésnek vetik alá a szakemberek. Emellett az egyesület nemrég bevezetett egy „Mékisz Tanúsított Minőség” védjegyet is, amely szintén a minőség biztosítékaként szerepel a termékek csomagolásán.

A vitaminokból, gyógynövényekből álló készítmények nem pótolják az egészséges életmódot
A világhálón kapható áruk esetében korántsem ilyen pozitív a kép. Azt Bérci István is leszögezte, hogy az internetes kereskedők között is vannak tisztességesek, a tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy a túl ígéretesnek tűnő készítmények forgalmazói vannak többségben a világhálón. Naponta találkozni olyan hirdetésekkel, amelyek gyors eredményt ígérnek csupán néhány kapszula elfogyasztásával. Sokan csak legyintenek az ilyen ajánlatokra, de szép számmal vannak, akik besétálnak a trükkös kereskedők csapdájába.
Bérci István úgy látja, a legtöbben különböző „csodaszereket”, mell- , pénisz- és potencianövelő termékeket rendelnek a világhálóról, az abszolút favoritnak pedig még mindig a fogyasztószer számít. – Sajnos hajlamosak vagyunk arra, hogy a könnyebb ellenállás felé orientálódjunk. Sokkal könnyebb elhinni azt, hogy egy-két tablettától eltűnik az évek alatt felszedett felesleg, a tényleges életmódváltás ugyanis sokkal több erőfeszítést követel – hívta fel a figyelmet.
A világhálón beszerezhető, csodálatos átváltozást ígérő szerekkel jó esetben csak az emberek pénztárcája csorbul, az ellenőrizetlen forrásból származó, bizonytalan összetevőjű készítmények azonban az egészségre is komoly veszélyt jelenthetnek. A jelenlegi szabályozás szerint az étrend-kiegészítők nem tartalmazhatnak gyógyszerhatóanyagot. A Mékisz egyik legutóbbi vizsgálata ennek ellenére kimutatta, hogy az interneten kapható potencianövelők jelentős hányada – tízből nyolc termék – tiltott szert, a Viagrában is megtalálható gyógyszerhatóanyagot tartalmazott.
Hasonló a helyzet az elmúlt években a hétköznapi emberek között is egyre népszerűbbé váló, élsportolóknak szánt táplálékkiegészítőkkel is. Ez a piac éveken át gyakorlatilag szabályozás nélkül működött. Így fordulhatott elő, hogy a sportolók szervezetéből önhibájukon kívül tiltott szereket mutattak ki doppingvizsgálatok. Mára ezen szerek egy része az élelmiszer kategóriájába került, míg mások az étrend-kiegészítőkre vonatkozó szabályozás alá kerültek. Ezzel az ellenőrzés is szigorodott. Bérci István szerint komoly odafigyelésre van szükség ezen a területen, mindig lesznek ugyanis olyan gyártók, akik tiltott szerekkel próbálják megnövelni a termékeik hatékonyságát.
– Az emberek meggondolatlanul vásárolnak az interneten, sokszor fel sem mérik, hogy az ott kínált szerek jelentős része komoly egészségügyi kockázatot jelenthet – emelte ki. Az elmúlt években számtalan kísérletet tettek arra, hogy megregulázzák ezt a piacot, az ellenőrzés azonban igencsak bonyolult feladat. A hatóságok az egyes weboldalak blokkolásával próbálják kiszűrni a kétes eredetű árut kínáló kereskedőket a piacról, ugyanakkor ha egy portált bezárnak, rövidesen két másik nyílik helyette. A szakember szerint ezért elsősorban a megelőzésre és az edukációra kellene nagyobb hangsúlyt fektetni.
– A vásárlókat meg kell győzni arról, hogy saját érdekükben csak megbízható helyről vásároljanak. Ahogyan azt is tudatosítani kell bennük, hogy ne várjanak csodákat a különböző készítményektől – jegyezte meg. Hozzátette: egyetlen ilyen termékről sem mondható el, hogy bármilyen betegséget meggyógyítana. Az étrend-kiegészítőnek mint speciális élelmiszernek ugyanis lehet gyógyhatása, csupán a kiegyensúlyozott táplálkozás részeként hozzájárulhat a szervezet természetes élettani folyamatai működésének javításához.